Dinamo, meci de infarct în Liga Campionilor la handbal. „Câinii” au bifat o performanţă excepţională

0
Mousavi

Dinamo a rămas neînvinsă în cea mai importantă competiţie de club din handbalul european şi, cu trei etape rămase de jucat, este calificată în proporţie de peste 99% în play-off-ul competiţiei.

Dinamo a suferit cumplit în partida cu elveţienii de la Kadetten Schaffhausen. După un început echilibrat de meci, Dinamo s-a distanţat pe tabelă, a condus şi cu 12-8 la un moment dat, dar oaspeţii au revenit puternic şi cîinii au intrat la vestiare cu avantaj de un singur gol, 15-14.

Începutul părţii secunde a aparţinut tot oaspeţilor, elveţienii ajungând să conducă cu două goluri la jumătatea reprizei, 22-20. Încurajată frenetic de 2.500 de fani gălăgioşi, Dinamo a avut puterea să revină, a avut 27-25 în minutul 59 şi nu a mai tremurat în ultimele secunde.

În urma acestei victorii, Dinamo a ajuns la 12 puncte din 7 meciuri, s-a desprins în fruntea clasamentului şi va fi aproape sigur una dintre cele două echipe care se vor califica în play-off-ul optimilor Ligii Campionilor. A.

Dinamo – Kadetten 27-26 (15-14)

Missaoui, Heidarirad; Alouini 2, Asoltanei, Hossu, Negru 5, Gavriloaia 2, Zulfic, Kuduz 10, Nantes 1, Jamali, Vujic, Vrankovic 3, Mousavi (foto), Shebib 4, Bannour