Demisie de onoare, inexistentă la noi, des întâlnită la alții: A calificat echipa la Euro 2024 și a plecat!

0

Selecţionerul Cehiei, Jaroslav Silhavy, a anunţat luni seară că demisionează din postul său, la doar câteva minute după calificarea echipei naţionale de fotbal la Euro 2024, în urma victoriei cu scorul de 3-0 în faţa reprezentativei Republicii Moldova.

Jaroslav Silhavy

"Chiar dacă suntem fericiţi acum, am decis deja înaintea meciului că nu vom continua", a declarat antrenorul în vârstă de 62 de ani pentru televiziunea publică cehă, la interviul acordat după meci.

Silhavy, care a condus selecţionata Cehiei până în sferturile de finală la precedentul Campionat European de fotbal, înainte de a-i asigura un loc la turneul final care va avea loc anul viitor în Germania, s-a aflat sub tirul criticilor pentru evoluţiile slabe ale elevilor săi în Grupa E, în care cehii s-au clasat pe locul secund după Albania, în condiţiile în care au câştigat doar patru meciuri din opt.

Naţionala Cehiei a fost afectată, totodată, de un scandal cu mai puţin de 48 de ore înaintea meciului decisiv cu Republica Moldova, după ce trei internaţionali - Vladimir Coufal (West Ham United), Jakub Brabec (Aris Salonic) şi Jan Kuchta (Sparta Praga) - au fost excluşi din lot pentru că au petrecut noaptea de sâmbătă spre duminică într-o discotecă.