Deja-vu pentru spanioli în Liga Campionilor?

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cel mai important meci al zilei se va disputa în această seară pe Nou Camp din Barcelona, unde deţinătoarea Ligii Campionilor trebuie să învingă pe Werder Bremen pentru a se califica în

Cel mai important meci al zilei se va disputa în această seară pe Nou Camp din Barcelona, unde deţinătoarea Ligii Campionilor trebuie să învingă pe Werder Bremen pentru a se califica în optimile competiţiei. Însă statistica nu le este favorabilă vedetelor catalane. În stagiunea 2004-2005, o altă echipă spaniolă, Valencia, se afla în aceeaşi situaţie. Trebuia să învingă pe Werder pe teren propriu pentru a trece de faza grupelor. Nu a reuşit, terminând pe locul trei în grupă şi ajungând în 16-imile Cupei UEFA, unde a fost eliminată de Steaua. Antrenorul de atunci al Valenciei, Claudio Ranieri, a ţinut să-l avertizeze pe Frank Rijkaard, susţinând că Werder joacă în cel mai pur stil italian. "Germanii profită de atacurile echipei adverse şi lovesc pe contraatac. Aşa am păţit şi noi atunci. Am dominat tot meciul şi am primit două goluri în ultimele minute. Nu cred că Barcelona va pica în această cursă. Se va califica mai departe, mai ales că Liga Campionilor nu ar mai fi la fel fără această echipă", a declarat Ranieri, care a fost demis de la Valencia după ce a fost eliminat din Europa de Steaua lui Zenga. (S.P.)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite