CSM Bucureşti pierde la un gol în Rusia: sunt şanse mari să joace cu Metz în sferturile Ligii Campionilor

0

CSM Bucureşti a fost învinsă la un gol diferenţă de Rostov-Don, 25-24 pentru campioana Rusiei. Neagu şi compania au condus la pauză cu 12-9.

CSM Bucureşti a pierdut ultimul meci din etapa grupelor principale ale Ligii Campionilor. A fost 25-24 pentru Rostov-Don, deşi CSM avea la pauză un avantaj de trei goluri, 12-9.

Pentru CSM Bucureşti au marcat Neagu 6 goluri, Mehmedovici 5, Jurtovici 4, Gullden 3, Manea 3, Niombla 1, Hagman 1, Frafjord 1,  iar de la Rostov s-au remarcat Dembele şi Managarova, cu câte 4 reuşite.

CSM va încheia grupa pe locul al treilea şi va juca în sferturile de finală ale Ligii Campionilor cu locul doi din grupa principală a doua.

Metz va urca pe locul doi
În acest moment, Metz şi Ferencvaros sunt la egalitate de puncte, 12, în grupa principală a doua, dominată de Vardar. În cazul în care ambele câştigă meciul din ultima etapă, aceasta fiind varianta cea mai plauzibilă, Metz va fi echipa care va încheia pe doi pentru că stă mai bine la meciuri directe – a câştigat acasă cu 27-25 şi a pierdut în deplasare cu 29-27 (a marcat mai multe goluri în deplasare).

Astfel, CSM Bucureşti are şanse mari să joace cu Metz în sferturile de finală. Primul meci va fi la Bucureşti, returul în Franţa.

După disputarea meciurilor din grupele principale, primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală, fază în care vor juca încrucişat, în sistemul ”1 cu 4 şi 2-3” (6-8 aprilie turul şi 13-15 aprilie returul). Câştigătoarele din sferturi se vor califica la Turneul Final Four, care va avea loc la Budapesta, în 12 şi 13 mai.

Obiectivul campioanei României în actuala stagiune este calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz.

Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO.