Costin Moți a lăsat Bucureștiul pentru Bulgaria și nu are de gând să revină prea curând în România: „Mă simt mai apreciat aici”. Ce avantaje a întâlnit la bulgari

0
Publicat:

Cosmin Moți este directorul tehnic al campioanei Bulgariei, Ludogorets Razgrad, unde a evoluat ca jucător un deceniu și nu are de gând să revină prea curând în România.

Cosmin Moți este director tehnic la Ludogorets Razgrad FOTO: Facebook/Cosmin Moți
Cosmin Moți este director tehnic la Ludogorets Razgrad FOTO: Facebook/Cosmin Moți

Cel mai cunoscut fotbalist român din fotbalul bulgar este cu siguranță Cosmin Moți, în vârstă de 38de ani. Se află de 11 ani în țara de la sud de Dunăre, răstimp în care a câștigat ca jucător 9 titluri de campion, iar ca director tehnic unul, Ludogorets fiind aproape de câștigarea unui nou titlu și în acest an.

Românii își amintesc de meciul memorabil făcut în 2014 de Moți, când acesta a fost nevoit să joace rol de portar și a reușit să apere două penalty-uri în meciul cu FCSB, devenind erou în Bulgaria, echipa sa ajungând în premieră în Champions League.

Cosmin Moți are o viață bună în Bulgaria, unde se simte apreciat și nu crede că va reveni foarte curând în țară.

„Nu în viitorul apropiat. Dar o să vină un moment când, cu siguranță, o voi face. Nu știu dacă la vreo echipă sau pur și simplu cu familia ca să fim acasă, aproape de familiile noastre. Pentru mine, adaptarea n-a fost foarte grea. Soția mi-a stat alături de la început. Fetița de la 3 ani a fost la grădiniță, iar din toamna trecută este clasa I în Bulgaria. Ea se simte ca acasă acolo. E un pic mai dificil pentru soție, nu are multe lucruri de făcut acolo, dar a fost permanent lângă mine și m-a ajutat să trec prin toate momentele grele din viață”, a spus Cosmin Moți într-un interviu pentru Libertatea.

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite