Cîrstea, premieră impresionantă la Miami Open: Sorana reușește așa ceva după doi ani

0

Sorana Cîrstea (32 de ani) se pregătește pentru un meci de foc, în compania lui Sabalenka (Belarus, 24 de ani, 2 WTA), în sferturile Miami Open (diseară, ora 20.00, Digi Sport 2). În ciuda faptului că adversara traversează o formă fantastică, având niște cifre incredibile în 2023, și „Sori“ poate privi cu optimism spre confruntarea de la Miami.

Sorana Cirstea FOTO EPA-EFE

În primul rând, Cîrstea a avansat până în această fază a competiției, fără set pierdut în cele patru dueluri de până acum! Apoi, ea poate lega cinci victorii în același turneu pentru prima dată din 2021 încoace. Ultima dată, sportiva născută la Târgoviște a avut o asemenea serie, la Istanbul Cup, unde a cucerit trofeul. Acum însă, parcursul româncei valorează mult mai mult, în condițiile în care Miami Open e un turneu de categoria WTA 1.000. În tenisul feminin, aceste întreceri sunt cele mai importante, după cele de Grand Slam și WTA Finals, competiție care adună la start cele mai bune opt jucătoare, la sfârșitul fiecărui sezon.

Cele mai bune serii ale Soranei din 2016 încoace

2022

*Birmingham – 14-19 iunie – Trei victorii consecutive – Semifinale (WTA 250)

*Istanbul – 19-23 aprilie – Trei victorii consecutive – Semifinale (WTA 250)

*Lyon – 1-5 martie – Trei victorii consecutive – Semifinale (WTA 250)

*Australian Open – 18-24 ianuarie – Trei victorii consecutive – Optimi (Grand Slam)

2021

*French Open – 31 mai – 6 iunie – Trei victorii consecutive – Optimi (Grand Slam)

*Strasbourg – 24 – 29 mai – Patru victorii consecutive – Finala (WTA 250)

*Istanbul – 20-25 aprilie – Cinci victorii consecutive – Campioană (WTA 250)

2019

*Tașkent – 23-28 septembrie – Patru victorii consecutive – Finala (WTA International)

*Nurnberg – 22-24 mai – Trei victorii consecutive – Semifinala (WTA International)

2017

*Beijing – 30 septembrie – 6 octombrie – Trei victorii consecutive – Sferturi (Premier Mandatory)

*Nurnberg – 21 – 26 mai – Trei victorii consecutive – Semifinale (WTA International)

*Madrid – 7-11 mai – Trei victorii consecutive – Sferturi (Premier Mandatory)

2016

*Madrid – 01-05 mai – Trei victorii consecutive – Sferturi (Premier Mandatory)

*Rio de Janeiro – 15-20 februarie – Trei victorii consecutive – Semifinale (WTA International)