Chivu a jucat iar pentru Inter după patru luni de pauză: românul a fost căpitan contra Veronei în Cupa Italiei

0
Chivu a fost căpitanul lui Inter în optimile Cupei Italiei FOTO Mediafax

După o pauză de patru luni cauzată de o accidentare, Cristian Chivu a revenit în echipa lui Inter, fiind căpitan în meciul din optimile Cupei Italiei, pe care echipa sa l-a câştigat cu 2-0 contra Veronei.

Ultimul meci pe care Chivu îl jucase pentru Inter a avut loc pe data de 2 august 2012. De atunci românul nu a mai jucat niciun meci din cauza unei operaţii suferită la un deget de la picior. Recuperarea a durat patru luni, dar chinul a luat sfârşit pentru fundaşul nostru în meciul cu Verona, din Cupa Italiei. Antrenorul Interului, Stramaccioni, i-a oferit chiar banderola de căpitan lui Chivu, care a avut o evoluţie apreciată de presa italiană.

Inter a învins cu 2-0 pe Verona şi s-a calificat în sferturile Cupei Italiei, însă victoria s-a datorat în mare parte portarului Palacio, al cărui joc a fost de nota zece pentru echipa lui Chivu.