Chiricheş, ridicol: Ce au scris jurnaliştii italieni după prestaţia sa catastrofală

0
Vlad Chiricheş evoluează, în continuare, la un nivel înalt, în ciuda problemelor medicale pe care le-a avut, în ultimii ani

Din păcate, etapa din weekend a fost una dezamăgitoare pentru mai mulţi români care activează la echipele din Serie A.

O prestaţie extrem de slabă a avut şi Vlad Chiricheş (31 de ani) la Sassuolo, care a fost zdrobită la Bergamo, de Atalanta, scor 5-1.

Integralist, fundaşul român a înscris singurul gol al formaţiei sale, în minutul 75, când gazdele aveau deja 5-0 pe tabelă. Şi incredibil, dar adevărat, Chiricheş a fost depăşit, în mod vizibil, la toate cele cinci goluri marcate de Atalanta, având partea sa de vină, de fiecare dată!

Nu degeaba „Gazzetta dello Sport“ l-a notat cu 4,5 şi l-a pus la zid: „Faptul că a înscris pentru 5-1 nu scuză slăbiciunea lui din apărare: a fost driblat uşor de Zapata şi de Pessina“.

Ceva mai bine s-a descurcat, totuşi, Ştefan Radu (34 de ani), integralist pentru Lazio, în deplasarea cu Genoa (1-1). „Gazzetta dello Sport“ l-a notat cu 6 şi a remarcat că fostul dinamovist a alternat momentele bune cu cele mai puţin reuşite: „A avut două feţe, la fel ca mai mulţi colegi. A apărut şi la finalizare şi a fost aproape de a înscrie, dar în repriza a doua a fost depăşit uşor la ocazia lui Shomurodov“.

Ce au făcut românii, în weekend, în Serie A

*Ionuţ Radu (Inter Milano) - Pe bancă în meciul cu Crotone (6-2).

*Denis Drăguş (Crotone) - Pe bancă în înfrângerea cu Inter (2-6).

*Vlad Chiricheş (Sassuolo) - Integralist şi marcator în eşecul cu Atalanta (1-5).

*Răzvan Marin (Cagliari) - Integralist în înfrângerea cu Napoli (1-4).

*Ştefan Radu (Lazio) - Integralist în remiza cu Genoa (1-1).

*Valentin Mihăilă (Parma) - A debutat în Serie A, jucând din minutul 75, în înfrângerea de acasă, cu Torino (0-3).

*Ciprian Tătăruşanu (AC Milan) - Rezervă în victoria cu Benevento (2-0).

*Radu Drăguşin (Juventus) - În afara lotului în victoria cu Udinese (4-1).