CFR Cluj-Astra Giurgiu 0-0, în prima semifinală din Cupa României. Gazdele au jucat în zece jucători din minutul 30

0
CFR Cluj şi Astra au terminat nedecis

CFR Cluj şi Astra Giurgiu s-au întâlnit în prima semifinală a Cupei României, având antrenori noi pe banca tehnică.

La ardeleni a debutat Eugen Trică, în vreme ce la Astra, Daniel Isăilă a condus pentru prima dată echipa. Partida a fost dominată de CFR, care a trebuit să joace din minutul 30 în zece jucători, după ce Gabi Mureşan a fost eliminat pentru o intrare dură la Seto Takayuki. Cea mai mare ocazie a meciului i-a aparţinut lui Budescu, care a scăpat singur cu portarul Felgueiras, dar n-a fost în stare să-l învingă pe acesta. CFR a ripostat printr-o lovitură liberă trimisă în bară de Ciprian Deac. Meciul de la Cluj a fost primul din România la care au oficiat 5 arbitri, pe lângă centrali şi asistenţi, pe gazon find prezenţi şi doi adiţionali.

Cealaltă semifinală se va disputa joi, la Galaţi, între Oţelul şi Petrolul, de la ora 20.30, în direct la Digisport.

Returul semifinalelor e pe 22 mai, iar finala pe 1 iunie.