CFR Cluj a învins la Galaţi: campionii sunt pe locul trei în clasamentul Ligii I

0
Clujenii au ieşit învingători din confruntarea cu Oţelul Galaţi. FOTO Mediafax

CFR Cluj a învins-o pe Oţelul Galaţi, în deplasare. Clujenii ţintesc spre vârful clasamentului, situându-se în primele trei poziţionate.

Luni seară, Oţelul Galaţi a primit vizita campioanei CFR, în cadrul etapei a IV-a., sub privirile a 7.000 de spectatori. Ardenelenii s-au impus, scor 1-2, cu toate că au jucat în 10 oameni, după eliminarea lui Mureşan (minutul 23), care a deschis scorul din penalty (minutul 8). Replica gălăţenilor a venit înainte de pauză, prin Ikango (minutul 39). Deşi au fost în inferioritate numerică, golul victoriei a aparţinut clujenilor, prin Ronny (minutul 53).

Partida a avut un final dramatic, când Sergiu Costin şi Cristian Sirghi s-au ciocnit şi cel de-al doilea a ajuns în stare gravă la spital, după ce s-a prăbuşit plin de sânge pe gazon.

CFR Cluj ocupă locul trei în clasament, cu opt puncte, la două diferenţă de prima poziţionată. Pe de altă parte, Oţelul Galaţi este clasată în ultimele patru echipe, cu doar două puncte acumulate în campionatul intern. Gălăţenii au început sezonul actual cu două puncte penalizare.

Echipe

Oţelul Galaţi Brăneţ - Râpă, Perendija, Costin, Sîrghi - Benga, Giurgiu - Inkango, Băjenaru, Iorga - Stromajer. Antrenor: Dorinel Munteanu.

CFR Cluj Felgueiras - Pinto, Maftei, Piccolo, Sepsi - Pedro, Godemeche, Mureşan, Valente - Ronny, Bastos. Antrenor: Ioan Andone.

Arbitri: Sebastian Colţescu (principal), Octavian Şovre şi  Radu Ghinguleac (asistenţi).

Cartonaşe galbene: Costin '42, Perendija '69 / Vass '39, Godemeche '79.

Cartonaş roşu: Gabriel Mureşan '23.