Cehii vor sa invete rugby de la romani
0Federatia Ceha a Rugby a trimis un comunicat catre Federatia Romana de Rugby prin care solicita detalii despre cum sa-si organizeze relatiile cu jucatorii care vin la echipa nationala. Rugbyul ceh a
Federatia Ceha a Rugby a trimis un comunicat catre Federatia Romana de Rugby prin care solicita detalii despre cum sa-si organizeze relatiile cu jucatorii care vin la echipa nationala. Rugbyul ceh a trecut si inca mai trece prin multe framantari cauzate in special de probleme financiare. Chiar daca anul trecut au promovat in Cupa Europeana a Natiunilor, unde au avut o prestatie destul de buna, reusind sa evite ultimul loc, jucatorii de la nationala au avut tot timpul ceva de impartit cu oficialii Federatiei. Ei au acuzat, in primul rand, faptul ca nu au conditii cand vin la prima reprezentativa, fiind nevoiti sa-si plateasca singuri tot fara sa beneficieze de nici o asigurare in caz de accidentare. Totul a culminat cu o greva organizata chiar inaintea partidei de anul trecut din CEN cu Romania. Incercand probabil o redresare a acestei situatii, pe cehi ii intereseaza cum reuseste Romania sa mentina o relatie acceptabila cu jucatorii sai. "Ne-au cerut detalii privind statutul jucatorilor, indemnizatiile de formare si alte programe aflate in derulare", a spus directorul de imagine al FRR, Radu Constantin. Interesant este ca Cehia va fi primul adversar al Romaniei la editia din acest an a Cupei Europene a Natiunilor, meciul fiind programat pe 14 februarie.























































