"Catalina Ponor, noua muza a gimnasticii"
0"Ponor de aur", "O seara poleita cu aur pentru Ponor", sunt cateva dintre titlurile cotidianelor franceze. Dupa ce a depasit-o pe americanca Carly Patterson, presa de peste Ocean o considera pe Ponor urmasa Nadiei Comaneci
Presa internationala lauda la unison evolutia gimnastei romane Catalina Ponor, medaliata cu aur la barna si sol la concursul pe aparate de luni seara. Cu cele trei medalii cucerite in total, Catalina Ponor a devenit regina Jocurilor Olimpice, fiind singura sportiva de la Atena care a reusit o asemenea performanta. Lidera echipei romane de gimnastica este considerata de presa drept viitoarea vedeta a gimnasticii mondiale. Cotidianul grec "Goal News" o numeste pe Catalina Ponor "noua muza a gimnasticii", considerand ca nu va mai trece multa vreme pana cand romanca va intrece in popularitate pe celebra gimnasta rusa Svetlana Khorkina. Presa americana o compara pe Catalina Ponor cu Nadia Comaneci, dupa ce romanca i-a "suflat" aurul olimpic la barna americancei Carly Patterson, medaliata cu aur la concursul individual compus. "Dupa ce a condus Romania la aurul pe echipe, Catalina Ponor si-a demonstrat calitatile sublime si la barna", noteaza publicatia americana "The San Diego Union Tribune". "Ponor de aur", a titrat cotidianul francez "Le Figaro", in timp ce "Liberation" a notat: "O seara poleita cu aur pentru Ponor". Francezii s-au aratat incantati de exercitiile fara greseala ale romancei la sol. "La barna, Ponor a dominat de la inceput intrecerea, devansand-o pe americanca Carly Patterson. Tanara romanca a avut, de asemenea, o prestatie impecabila la sol", a scris "Liberation", care a subliniat ca gimnastele romane au luat prin Ponor, Dana Sofronie si Alexandra Ieremia patru medalii olimpice intr-o singura seara. "Dubla magnifica pentru gimnasta romana Ponor", a titrat si cotidianul sportiv "L'Equipe".























































