Caroline Garcia - Maria Sakkari 6-3, 6-2. Garcia a dominat partida din semifinale și s-a calificat în finala Turneului Campioanelor

0

Caroline Garcia, locul 6 WTA, a reușit să se califice în finala Turneului Campioanelor după ce a învins-o pe Maria Sakkari, locul 5 WTA, în două seturi, scor 6-3, 6-2.

Foto Getty Images

Sportiva din Franța a dominat partida reușind să obțină calificarea în finală după doar o oră și 16 minute de joc. Garcia a început partida cu un break după primele 3 game-uri. La următorul game, Sakkari a reușit să recupereze punctul pierdut pe serviciul său, după care Garcia și-a adjudecat următoarele game-uri cu care a câștigat primul set.

În setul secund, Garcia a fost de neoprit în primele 4 game-uri. Maria Sakkari nu a mai reușit să revină și astfel franțuzoaica a obținut calificarea din semifinale.

În marea finală de la Turneul Campionelor Caroline Garcia o va înfrunta pe câștigătoarea dintre Iga Swaitek și Arina Sabalenka.