Careul de ași din Liga Națiunilor. Spania, ultima calificată după ce i-a luat fața Portugaliei lui Ronaldo

0

Spania s-a impus cu 1-0 în Portugalia, gol marcat de Alvaro Morata în minutul 88, și s-a calificat în premieră în semifinalele Ligii Națiunilor. Ibericii completează careul de ași - cele 4 echipe care se vor lupta pentru trofeu: Croația, Italia, Olanda și Spania. Semifinalele actualei ediții se vor juca pe 14 și 15 iunie 2023, iar finala este programată pe 18 iunie 2023, în Olanda.

Morata și Ronaldo, foști coechipieri la Real Madrid, au fost adversari marți seară. Foto Profimedia

Portugalia era deținătoarea en-titre a Liga Națiunilor și avea nevoie de un egal pentru a câștiga grupa și a prinde semifinalele. Însă a rezistat doar până în minutul 88, când Alvaro Morata a punctat de la 5 metri. Lusitanii au avut imediat o mare șansă de egalare, însă Cristiano Ronaldo a irosit-o.

Se știu urnele pentru ediția viitoare. Suntem cap de serie în divizia a 3-a

În aceeași competiție, România a retrogradat în Liga C, după ce a terminat pe ultimul loc în grupă. Liga Națiunilor va avea loc peste doi ani, iar ”tricolorii” vor fi cap de serie în al treilea eșalon fotbalstic. Totuși, și în aceste condiții am putea avea o grupă grea, cu Bulgaria, Macedonia de Nord și Estonia ca avdersare.

Liga Națiunilor ediția 2024/2025

Așa arată în acest moment urnele pentru tragerea la sorți din Liga Națiunilor, programată pentru o dată mai târzie. Acestea ar putea suferi modificări în cazul în care planul UEFA de a invita naționale din America de Sud să se alăture competiției va fi pus în practică,, conform gsp.ro.

Liga C

Urna 1: ROMÂNIA, Suedia, Armenia, Rusia (ar putea fi menținută măsura excluderii);

Urna 2: Luxemburg, Azerbaidjan, Kosovo, Bulgaria;

Urna 3: Feroe, Macedonia de Nord, Slovacia, Irlanda de Nord;

Urna 4: Estonia, Letonia și două dintre Cipru, Belarus, Lituania și Gibraltar, câștigătoarele meciurilor de baraj.

Urna 3: Slovenia, Irlanda, Albania, Muntenegru;

Urna 4: Georgia, Grecia, Turcia, Kazahstan.

Liga D

Urna 1: Moldova, Malta și două dintre Cipru, Belarus, Lituania și Gibraltar, învinsele din meciurile de baraj;

Urna 2: Andorra, San Marino, Liechtenstein.