Camerun - Brazilia. Africanii părăsesc competiția cu o victorie uriașă împotriva Braziliei

0

Camerun a reușit surpriza zilei la Campionatul Mondial din Qatar. Africanii au obținut o victorie de moral cu Brazilia în ultima etapă din grupe.

Camerun - Brazilia 1-0 FOTO EPA

Brazilia își asigurase deja locul în optimi înaintea confruntării cu naționala din Camerun. Cu două victorii împotriva Serbiei și Elveției, brazilienii aveau nevoie doar de un punct pentru a se asigura că nu pierd primul loc în clasament și evita astfel Portugalia în optimi.

La fel ca și în celelalte meciuri din ultimele zile, a fost spectacol total și surprize neașteptate. Camerun a spart gheața în prelungirile meciului prin reușita lui Aboubakar. Deși Brazilia a dominat clar meciul și a avut peste 20 de ocazii importante de a marca, Camerun s-a apărat foarte bine și a reușit să încheie parcursul din Qatar cu o victorie importantă.

Brazilia încheie pe primul loc, deși în prelungiri putea pierde prima poziție dacă Elveția reușea să mai puncteze cel puțin o dată în partida câștigată împotriva Serbiei, scor 3-2.

În optimi, Brazilia va întâlni Coreea de Sud pe 5 decembrie, de la ora 21:00.