Ca un veritabil uragan! Simona Halep a surclasat-o pe Allison Riske, în turul I la Roland Garros, după un meci care începuse foarte rău pentru ea

0

Simona Halep a jucat la Roland Garros, după ce meciul ei cu americanca Allison Riske a fost amânat ieri din cauza ploii.

Victorie pentru Simona Halep, după un meci care începuse extrem de prost pentru jucătoarea noastră.

Din fericire, Simona s-a redresat după ce a pierdut primul set de o manieră categorică şi a defilat apoi spre victorie.

În turul al doilea, ea o va întâlni pe americanca Taylor Townsend, partidă care va avea loc joi.

Simona are de apărat la Roland Garros finala de anul trecut şi are nevoie de un rezultat bun pentru a-şi păstra locul 1 mondial.

Prima declaraţie a Simonei Halep după thrillerul de azi. Cum a explicat ea căderea din primul set

Halep - Riske 1-0

Urmează setul decisiv. Dacă trece de Riske, Simona o va întâlni pe americanca Taylor Townsend.

Halep - Riske 0-1

Halep va juca de la ora 12.00, în direct pe Eurosport, ultima partidă din turul I a competiţiei pariziene.

Alison Riske, este pe locul 83 WTA, 22 de poziţii mai sus decât săptămâna trecută, după ce a ajuns în finală la Nurnberg, unde a fost învinsă de suedeza Johanna Larsson. Este cel mai bun rezultat din acest an al americancei, care a eliminat-o în sferturile de finală şi pe Sorana Cîrstea.

Simona Halep şi Alison Riske s-au mai întâlnit de două ori până acum. Românca s-a impus în ambele meciuri directe. În 2015, pe zgura de la Roma, a câştigat cu 6-3, 6-0, iar anul trecut, la Beijing, s-a impus în trei seturi, 6-3, 3-6, 6-2, pe suprafaţă rapidă, la Beijing.

Tot de la ora 12.00 vor evolua şi Alexandra Dulgheru şi Mihaela Buzărnescu, dar în turul al doilea:

Mihaela Buzărnescu vs Rebecca Peterson

Alexandra Dulgheru vs Anett Kontaveit

Irina Begu şi Ana Bogdan s-au calificat şi ele în turul secund, dar vor evolua joi.