Becali „turbează“: FCSB, călcată în picioare de CFR! Clasamentul arată groaznic pentru bucureşteni VIDEO

0
Gigi Becali a asistat la cea mai categorică înfrângere a FCSB-ului într-un meci cu CFR Cluj

O echipă în derivă a CFR-ului, fără antrenor, a distrus o adversară „anesteziată“, care a şi fost „îngropată“ de portarul său. Pentru că Andrei Vlad a mai făcut un meci slab la FCSB, iar zilele sale la acest club sunt numărate.

CFR Cluj - FCSB, derby-ul fotbalului nostru intern, a fost, de fapt, etalonul amatorismului care domneşte în Liga I. Şi nu de azi, de ieri, ci de ani buni.

Pentru că numai acest amatorism cras a făcut posibil ca CFR, campioana ultimelor patru ediţii - „chiorul“ din ţara orbilor, de fapt - să ajungă la un meci atât de important, fără antrenor şi fără preşedinte în organigramă! Şi ca debandada să fie completă, pe foaia de meci, Ovidiu Ceclan, antrenor cu portarii la grupele de copii şi juniori, a fost trecut drept „principal“, în timp ce, pe durata partidei, indicaţiile au fost date de un alt anonim, Cristian Moldovan, antrenorul de portari la prima echipă!

De partea cealaltă, FCSB s-a prezentat la acest derby, având pe bancă primul antrenor adevărat, nu „marionetă“ a patronului, din 2017 încoace! Doar că Edward Iordănescu a bifat, cu ocazia întâlnirii din Gruia, doar al doilea său meci, ca „principal“, la vicecampioana Ligii I. Şi cum Iordănescu jr n-are o „baghetă magică“ şi a preluat, de fapt, o formaţie neantrenată, efectele se văd cu ochiul liber pe teren.

Aşadar, derby-ul a adus faţă în faţă două echipe în derivă. Iar ploaia torenţială care a căzut peste Cluj, fix înainte de startul partidei, a stricat şi mai mult nivelul jocului. Unul slab, cu multe faze confuze, la întâmplare.

FCSB a avut două ocazii mari, prin Tănase (10) şi Vinicius (11), dar golul a căzut în poarta cealaltă. După 30 de minute, Vinicius a respins cu capul din interiorul careului, însă mingea a ajuns la Omrani, care a prins voleul perfect, cu gazonul, învingându-l pe Andrei Vlad. Aşa s-a şi intrat la pauză: 1-0 pentru CFR Cluj.

Vlad

Andrei Vlad, încă un meci de coşmar, la FCSB

La reluare, acelaşi joc insipid a continuat pentru încă vreo zece minute. Asta până când a venit golul de 2-0 al CFR-ului. Manea a centrat de pe dreapta, Andrei Vlad a boxat moale, ciudat, până la Sigurjónsson, care a majorat scorul (56).

Nici la 2-0 pentru CFR, echipa lui Edward Iordănescu n-a dat semne de viaţă. De fapt, a fost făcută KO, pentru că, în minutul 67, Alibec i-a pasat lui Deac, care l-a învins pe nefericitul Vlad cu un şut spectaculos din afara careului: 3-0 CFR Cluj!

Iar dezastrul a continuat pentru FCSB, călcată în picioare, la Cluj! Pentru că puştiul Claudiu Petrilă (20 de ani) a pătruns în careu, a fost faultat de Vlad, care şi-a completat seara de coşmar, şi a obţinut un penalty dictat, fără dubii, de Ovidiu Haţegan. Alibec, dat afară de la FCSB acum trei ani, a executat penalty-ul pentru un 4-0 halucinant (73).

S-a terminat 4-1 pentru CFR Cluj, după ce Ianis Stoica a înscris, în minutul 90, aducând golul consolării pentru FCSB, la ultima fază a meciului.

Cu siguranţă însă, această reuşită nu l-a consolat pe Gigi Becali, aflat în faţa televizorului. Mai degrabă, patronul FCSB a „turbat“ de nervi, văzând cum echipa sa a fost dezmembrată de CFR, o trupă în derivă. Iar cum în Gruia e aşteptat Dan Petrescu, e clar că la FCSB urmează încă un sezon în care va fi nevoie de o minune pentru detronarea CFR-ului din fruntea clasamentului.

CITEŞTE ŞI:

Becali a rupt tăcerea, după dezastrul cu CFR Cluj: Primul sfat dat lui Edward Iordănescu

Iordănescu, îngrozit după „măcelul“ de la Cluj: „Îmi cer scuze!“. Discurs acid al antrenorului FCSB VIDEO

16. Clinceni 6 0 1 5 5-12 1

*Primele şase clasate, la finalul sezonului regulat, merg în play-off, iar locurile 7-16 ajung în play-out.