Barna: „O să plec cu toţi jucătorii din România ca să fie toată lumea mulţumită şi să jucaţi în Liga H“
0
Preşedintele FRH, Tanczos Barna, este deranjat de amploarea pe care a luat-o scandalul legat de meciul de vineri seară de la Mirecurea Ciuc şi ameninţă cu demisia.
Barna ne spune că trebuie să nu ţinem cont de etnie sau de rasă, ci de rezultate. Preşedintele FRH, care luni dădea vina pe jurnalişti pe care-i învinovăţea pentru un scandal artificial, n-a mai avut acum ce face. Într-o intervenţie telefonică pentru Radio GSP, Barna a trecut la ameninţări! „Noi trebuie să apreciem rezultatele echipei naţionale după performanţele sportive, nu după cele de etnie, rasă şi-aşa mai departe. Toată lumea îi face nenorociţi pe cei din etnia maghiară, primesc mesaje că mai bine jucăm în Liga Z decît să avem unguri în echipă şi-aşa mai departe. Cei care n-ar simţi nimic pentru România şi pentru ţara natală ar pleca cum s-a mai întâmplat. Cu chiu cu vai acum am reuşit să avem jucători care se bucură la golurile marcate pentru România, la fel ca şi publicul din Miercurea Ciuc, care se bucură pentru victoriile echipei naţionale de hochei“, a spus Barna
„Imnul secuiesc se cântă de 20 de ani în Covasna. Încet-încet o să plece toţi din ţara asta minunată“
Barna spune că fiecare sportiv face ce simte: „Nu poţi obliga pe nimeni să se dea cu o etnie anume, sau să se declare român, ungur sau ţigan. Fiecare face ce simte. Că au cîntat sau nu imnul Ungariei eu n-am văzut pe nici o înregistrare. În schimb, imnul Secuiesc se cîntă de 21 de ani în Covasna. Dacă în România se vrea, o să-i exludem pe toţi maghiarii din Harghita care joacă în echipa asta. O să plec cu toţi jucătorii din România ca să fie toată lumea mulţumită şi să jucaţi în Liga H! Încet, încet o să plece toţi din ţara asta minunată“.
NESIMŢIREA CONTINUĂ. Tihamer Becze: „Ţinutul Secuiesc a învins Ungaria, nu România. Imnul Ungariei l-am cântat cu spectatorii"
Hocheiştii unguri din naţionala României continuă să ne ironizeze. Bunăoară, în presa maghiară, Tihamer Becze, unul dintre componenţii echipei noastre a făcut mai multe declaraţii prin care a confirmat faptul că el şi colegii săi au fredonat imnul Ungariei, deşi reprezentau România, ba chiar vede totul ca pe un lucru firesc. MAI MULTE DETALII AICI
EXCLUSIV Ilie Năstase: „O să ajungă ungurii să-şi pună steagul pe Arcul de Triumf"
Ilie Năstase a comentat pentru „Adevărul" gestul hocheiştilor unguri de vineri seară, de la Miercurrea Ciuc. Năstase este şocat de faptul că un astfel de gest n-a fost pedepsit, dă vina şi pe românii impasibili, pe politicieni şi propune varianta prin care am putea elimina tensiunile. MAI MULTE DETALII AICI
Corneliu Vadim Tudor: „Trebuie excluşi din lot. Ăştia nu sunt oameni, sunt bestii"
Europarlamentarul Corneliu Vadim Tudor amendează gestul hocheiştilor maghiari din naţionala României şi spune că măsurile pe linie sportivă trebuie să fie extrem de dure. MAI MULTE DETALII AICI
SFIDARE? Hocheiştii unguri din naţionala României au cântat imnul Ungariei! VIDEO
Echipa de hochei seniori a României a câştigat, vineri, cu 4-1 (0-0, 2-0, 2-1) meciul cu Ungaria, din cadrul „Ice Hockey Challenge Cup", la Miercurea Ciuc. În momentul intonării imnurilor de stat, componenţii naţionalei noastre au tăcut la „Deşteaptă-te, române!", dar au prins glas la cel al oaspeţilor. MAI MULTE DETALII AICI























































