Balakrishna, indianul care face turul lumii pe bicicleta, a ajuns in Romania

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pentru a fi in forma, nu mananca oua si carne si nu bea alcool

Balakrishna este un indian de 33 de ani care si-a propus un obiectiv indraznet: turul lumii pe bicicleta. Dupa ce a vizitat deja opt tari, calatorul se afla zilele acestea in Romania. A ajuns in fata redactiei pe nelipsita sa bicicleta rosie, cu ajutorul careia a parcurs deja peste 5000 de kilometri. Este zambitor, politicos si vorbeste cu oricine ii iese in cale, chiar daca interlocutorul nu stie boaba de engleza. "Ma simt excelent in Romania. Lumea este asa de prietenoasa si toti zambesc" isi incepe el povestirea. Balakrishna este inginer mecanic in Bangalore, un oras din sudul Indiei. De la 12 ani practica ciclismul, despre care spune ca este cel mai frumos sport din lume: "Cu bicicleta poti ajunge in orice colt, poti explora natura". La inceput a batut in lung si in lat regiunea Karnataka, impreuna cu prietenii, apoi a facut turul Indiei, iar acum se arunca in aventura vietii sale - turul lumii. Performantele sale l-au transformat intr-un om foarte popular in India, fiind primit, in urma cu cativa ani, de presedintele tarii si de primul-ministru. Sponsorizat de asociatia ciclista din regiune, Balakrishna este decis sa traverseze cat mai multe tari. "De mic mi-am dorit lucrul acesta. Fac acest tur pentru a transmite un mesaj de pace si de prietenie", povesteste indianul, care este o adevarata prezenta exotica. Este un hindus vegetarian, care se ghideaza dupa invataturile parintelui spiritual al Indiei moderne, Mahatma Gandhi. Nu mananca oua, carne, nu bea alcool si nici nu fumeaza.
"In satele romanesti e foarte multa liniste"
Pentru a putea sa efectueze turul lumii, Balakrishna a muncit mai multi ani fara concediu sau zile libere, astfel ca acum poate lipsi de la munca mai multe luni, pentru a traversa un continent sau altul. Balakrishna si-a inceput aventura in martie 2003, dar, dupa numai trei luni, a vazut ca noua sa ocupatie nu este lipsita de pericole, "Prima data am ajuns in Kenya. Acolo mi s-a spus sa nu circul dupa ora 18.00 pentru ca sunt multi hoti si pot ramane fara bicicleta. Am vrut sa trec in Sudan, dar autoritatile m-au avertizat ca locurile sunt bantuite de guerile si ca pot fi impuscat. Am zburat cu avionul pana in Egipt. Acolo insa am avut ghinion. Langa Alexandria m-a lovit o masina, am cazut si mi-am rupt bratul. M-au dus la un spital, dar m-am speriat de ce am vazut acolo. Am preferat sa ma intorc acasa", isi recapituleaza indianul prima parte a calatoriei. Al doilea episod a inceput in martie anul acesta. Singapore, Malaiezia, Coreea, Hong-Kong si China au fost tarile pe care Balakrishna le-a notat cu pixul pe harta zdrentuita dupa atata folosire. Parcurge pana la 150 de kilometri pe zi. Pentru ca nu a putut trece granita din China in Rusia, calatorul a ales sa ia avionul pana in Romania. "Am citit multe despre aceasta tara. E asa de multa liniste in sate si ma simt foarte aproape de natura", marturiseste Balakrishna, care planuieste sa treaca Dunarea in Bulgaria. Bicicleta, hainele de pe el si un rucsac mare sunt, acum, singura sa avere. In rucsac are cateva obiecte personale, ceva alimente si cortul in care isi petrece cele mai multe nopti. Drept mancare, indianul se multumeste cu snacks, lapte praf si fructe, care, pretinde el, il tin in forma. "Pe unde ma duc, lumea e prietenoasa, ma ajuta cu mancare sau ma adaposteste. Am dormit la sectii de politie, lacase de cult, moteluri si, de cele mai multe ori, in cort". Pana in octombrie, Balakrishna planuieste sa traverseze Europa, apoi sa se intoarca acasa pentru a se pregati pentru o noua aventura: traversarea intregului continent american.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite