"Avem sanse egale de calificare in meciul cu suedezii de la Skovde"
0Antrenorul formatiei de handbal masculin Dinamo Baumit, Constantin Stefan, a declarat, ieri, ca echipa sa are 50 la suta sanse sa elimine gruparea suedeza IFK Skovde HK si sa se califice in sferturile
Antrenorul formatiei de handbal masculin Dinamo Baumit, Constantin Stefan, a declarat, ieri, ca echipa sa are 50 la suta sanse sa elimine gruparea suedeza IFK Skovde HK si sa se califice in sferturile de finala ale cupei EHF. "Suedezii sunt foarte puternici, marcheaza multe goluri si sunt redutabili pe teren propriu. Prin amabilitatea antrenorului Nelu Vardalui, care pregateste o formatie din Suedia, am primit o caseta cu doua meciuri ale adversarilor nostri, asa ca le-am putut studia jocul", a declarat Constantin Stefan. Antrenorul dinamovist a adaugat ca pentru meciul de sambata nu are nici un jucator indisponibil. "Din fericire nu avem nici un jucator accidentat in lot. A fost recuperat si Bibirig, asa ca putem aborda meciul cu suedezii cu lotul valid. Mi-as fi dorit sa jucam primul meci in deplasare, si chiar sa avem un alt adversar, dar aceasta a fost tragerea la sorti", a afirmat Stefan. Formatia suedeza IFK Skovde este detinatoarea Challenge Cup. In acest sezon se afla pe primul loc in campionatul Suediei, cu 19 puncte acumulate in 11 meciuri, avand o singura infrangere si un meci egal. In ultimele doua etape de campionat, IFK Skovde a invins pe teren propriu echipa HK Drott (locul 6), cu scorul de 40-25, iar in deplasare formatia IF Guif (locul 5), cu scorul de 31-26. Adversara dinamovistilor este echipa cu cele mai multe goluri marcate (378) in acest sezon, in campionatul Suediei. Meciul tur din optimile de finala ale Cupei EHF dintre Dinamo Baumit si IFK Skovde se va disputa, sambata, de la ora 19, la Buzau.























































