Asta da lovitură: Guardiola, refuzat de o mare echipă: „Nu vrem străini“
0Cel mai dorit antrenor fără angajament a visat să ajungă la o formaţie galonată, însă a primit un răspuns dur, care l-a lăsat fără replică.
Atunci când s-a vehiculat că naţionala Braziliei ar vrea să-l instaleze în locul lui Mano Menezes, Josep Guardiola, în concediu după despărţirea de Barcelona, a lăsat de înţeles că ar fi încântat să preia naţionala cariocas.
„E singura echipă cu care ar semna imediat, fără să stea pe gânduri“, a spus un apropiat al lui Pep.
Refuzat de şeful federaţiei
Această declaraţie i-a făcut pe mulţi să creadă că brazilienii vor să meargă pe mâna lui Guardiola în tentativa lor de a câştiga Mondialul din 2014 pe care îl vor găzdui.
Totuşi, aseară, preşedintele Federaţiei Braziliene de Fotbal (CBF), Jose Maria Marin, a pus capăt speculaţiilor din ultima perioadă.
„Noi am câştigat Cupa Mondială de cinci ori cu tehnicieni brazilieni. Nu avem nevoie de un străin“, a declarat Marin.