Andreea Prisăcariu şi Oana Gavrilă s-au calificat în optimi la Palmanova (ITF)

0

Jucătoarele române de tenis Andreea Prisăcariu şi Oana Gavrilă au ajuns, miercuri, în optimile de finală ale turneului ITF de la Palmano.

Andreea Prisăcariu (23 ani, 443 WTA) a trecut în primul tur de o reprezentantă a gazdelor, Lucia Cortez Llorca (22 ani, 460 WTA), cu 6-3, 6-2, după o oră şi 28 de minute. Românca a beneficiat și de de cele 12 duble greşeli ale adversarei. În optimi, Prisăcariu o va înfrunta pe malteza Francesca Curmi.

Oana Gavrilă (24 ani, 489 WTA) a învins-o pe jucătoarea sud-coreeană Yeon Woo Ku (20 ani, 411 WTA), cu 2-6, 7-6 (7/5), 6-4, după două ore şi 44 de minute. În optimi o va înfrunta pe belgianca Marie Benoit. Aceasta a trecut în primul tur de o altă româncă, Cristina Dinu.

La dublu, Oana Gavrilă şi Ioana Loredana Roşca, favoritele numărul patru, s-au calificat în sferturi, prin victoria cu 6-3, 6-1 în faţa cuplului Ida Johansson (Suedia)/Teja Tirunelveli (SUA), potrivit Agerpres.

În optimile turneului de la Palmanova (Spania), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari s-au calificat în urmă cu o zi și alte trei românce: Jaqueline Cristian, Alexandra Cadanţu-Ignatik şi Miriam Bulgaru.