Anca Bucur a câştigat pentru a cincea oară titlul de Miss Fitness Universe
0Anca Bucur, instructor de aerobic şi sportiv sponsorizat Herbalife, a cucerit weekend-ul acesta titlul de campion mondial în cadrul concursului internaţional de fitness “Miss Fitness Universe”, organizat pe 23 iunie la Miami, Statele Unite ale Americii.
“Am avut lacrimi in ochi de bucurie cand am aflat rezultatul. Este o reuşită extraordinară pentru mine - orice sportiv îşi doreşte să devină campion, ca mai apoi să îşi confirme valoarea şi să rămână în inimile oamenilor cât mai mult timp. Acesta este de fapt cel mai valoros trofeu pentru mine: atunci cand esti apreciat şi respectat pentru munca ta” a declarat Anca Bucur, la finalul competiţiei.
În weeked-ul 23-25 iunie, Anca a concurat pentru a opta oară la categoria Fitness Pro Division – o divizie recunoscută pentru nivelul ridicat de dificultate în cadrul căreia se califică doar atletele care au câştigat anterior competiţii importante în Europa, America, Asia şi Australia. Competiţia a constat în trei probe: exerciţiul de fitness (45% din nota finală), proba costumului de baie (45% din nota finală) şi interviul (10 %).
“Aduc acasă marele trofeu pentru a cincea oară. Peste o luna împlinesc vârsta de 30 de ani si cred ca mi-am facut un cadou frumos. Am muncit enorm - de la vârsta de 3 ani a început drumul meu spre succes. Iubesc sportul si mă bucur că mă pot exprima pe scenă la acest nivel de performanţă, având în acelaşi timp o activitate zilnică solicitantă aşa cum este cea antrenor de fitness. Mare parte din reuşită se datorează susţinerii de care beneficiez – din partea familiei, a prietenilor şi a sponsorilor. Mulţumesc tuturor din Herbalife care m-au susţinut! E plăcut să îi vezi pe cei din jur cuceriţi de munca ta!” a declarat Anca Bucur.

La vârsta de 3 ani, Anca începe să ia lecţii de balet. Însă visul ei era să facă parte din Centrul Naţional Olimpic de la Deva. Cu sprijinul mamei, la vârsta de 7 ani, pleacă din oraşul ei natal şi începe să se antreneze pentru gimnastică artistică. După 3 ani de gimnastică artistică, Anca a simtit că ce o reprezenta cu adevărat era gimnastica aerobică, fiind ulterior selectată pentru Lotul Naţional de Tineret din Constanţa, unde a câştigat medalia de bronz pe echipe şi s-a clasat pe locul patru la individual, în cadrul Campionatelor Mondiale de Gimnastică Aerobică din Bulgaria. În anul 2005, a fost selectionată pentru Lotul Naţional de Seniori din Bucureşti, dar chiar înainte de Campionatul European si-a rupt umărul drept şi a fost nevoită să întrerupă antrenamentele pentru o perioadă lungă de timp. La sfârşitul anului 2006, a decis să se retragă din Lotul Naţional de Aerobic şi a început să lucreze ca un instructor de fitness şi aerobic.
Printre cele mai prestigioase titluri câştigate de Anca se numără locul întâi la Miss Fitness Universe Florida USA, locul doi la Miss Fitness America World Championship Las Vegas, Locul doi la la Paris Fitness Europe si la Rome Fitness Europe şi locul întâi la Miss Fitness Universe Miami, categoria profesionişti.
Începând cu 2014, Herbalife o sprijină pe Anca Bucur în optimizarea programului de nutriţie, ca parte din pregătirea pentru concursurile internaţionale la care participă.