Amenzi de aproximativ un miliard de lei pentru cluburile din D.A.
0Cluburile de fotbal din Divizia A au primit amenzi in valoare de aproximativ un miliard de lei de la Oficiul pentru Migratia Fortei de Munca (OMFM), deoarece s-au depistat nereguli in privinta
Cluburile de fotbal din Divizia A au primit amenzi in valoare de aproximativ un miliard de lei de la Oficiul pentru Migratia Fortei de Munca (OMFM), deoarece s-au depistat nereguli in privinta permiselor de munca ale jucatorilor straini, au declarat agentiei Mediafax surse din cadrul ministerului. Amenda minima aplicata a fost de 50 de milioane de lei pentru fiecare jucator strain. Astfel, au fost depistati in neregula cinci jucatori de la FC National, trei de la Rapid si unul de la Dinamo. In schimb, la clubul Steaua, la care activeaza un singur jucator strain, nu a fost gasita nici o neregula, deoarece gruparea din Bulevardul Ghencea a facut din timp demersurile necesare pentru ca portarul bielorus Vasili Hamutovski sa obtina permisul de munca. Secretarul general al LPF, Valentin Alexandru, a declarat agentiei Mediafax ca Liga nu a primit nici un document in legatura cu amenzile dictate impotriva cluburilor din Divizia A. "N-am auzit nimic legat de acest fapt. Nu am primit nici un document la LPF. Nu cred ca este adevarat", a spus Alexandru. In acest moment, in Divizia A activeaza 26 de jucatori straini, dupa cum urmeaza: Universitatea Craiova si FC National - cate sase, CFR Cluj si Rapid - cate patru, FC Brasov - doi, Poli AEK Timisoara, Dinamo, Poli Iasi si Steaua - cate unul. Permisul de munca este necesar persoanelor straine care doresc sa lucreze pe teritoriul Romaniei. Pentru obtinerea permisului de munca, cluburile angajatoare trebuie sa nu aiba datorii la stat. Potrivit acelorasi surse din Ministerul Muncii, in prezent se desfasoara o ancheta si la cluburile cu alt profil sportiv decat fotbal.























































