Alpinistul Lacatusu nu considera un esec faptul ca nu a cucerit varful Janak
0Alpinistul Constantin Lacatusu, care a escaladat, in premiera mondiala, alaturi de Ioan Torok, doua varfuri de peste 6.000 m din Himalaya, a declarat, marti, la revenirea in tara, ca nu considera un
Alpinistul Constantin Lacatusu, care a escaladat, in premiera mondiala, alaturi de Ioan Torok, doua varfuri de peste 6.000 m din Himalaya, a declarat, marti, la revenirea in tara, ca nu considera un esec faptul ca nu a reusit sa cucereasca, asa cum isi propusese initial, varful Janak, de 7.090 m. "Mi s-a parut un non sens cand am citit intr-un ziar "Lacatusu si Torok, esec in Himalaya" chiar in ziua in care noi urcam in premiera mondiala un varf de 6.000 m. Noi nu am jucat fotbal in Armenia. Am fost sa escaladam un munte, o echipa mica, cu fonduri foarte mici, desi ni s-a promis mult", a spus Lacatusu. Alpinistul roman s-a declarat multumit de performanta sa si a colegului sau, Ioan Torok, pe care l-a supranumit "Indiana Joe". "Nu se termina ca in Armenia. Noi nu am cedat, am incercat sa facem tot ce puteam in conditiile respective. Este important cat am urcat. Acum cunoastem acel munte si sansele vor fi mai mari data viitoare cand vom urca din nou. Stim acum cum sa il abordam", a precizat Lacatusu. Constantin Lacatusu a explicat ca, in aceasta expeditie, a reusit sa realizeze cea mai buna performanta pe varful Janak - situat in extremitatea estica a Nepalului -, urcand 6.500 m, depasind astfel performanta anterioara a unei echipe britanice, care a escaladat, in 1998, doar 6.250 m. "Este important ca am atins circa 6.500 de metri, depasind portiunile cele mai dificile, cele mai tehnice. Vremea, relativ calduroasa o perioada, a facut ca gheata sa fie inconsistenta si riscanta. Zapada inconsistenta ne-a facut sa coboram, dar nu am renuntat", a declarat Lacatusu, sperand sa revina pe Janak in 2005, daca va fi sprijinit financiar de catre Agentia Nationala pentru Sport (ANS). Lacatusu a dedicat cele doua varfuri cucerite unor colegi alpinisti care au murit, anul trecut, intr-o avalansa in Bucegi, pe Valea Morarului, la un concurs de schi. Torok a fost unul dintre supravietuitorii avalansei.























































