VIDEO Grigore Cartianu, la Adevărul Live: Guvernul încurajează traseismul politic

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Liviu Dragnea propune o lege prin care aleşii locali să treacă în alt partid, timp de câteva zile
Liviu Dragnea propune o lege prin care aleşii locali să treacă în alt partid, timp de câteva zile

Jurnalistul Grigore Cartianu a vorbit, la Adevărul Live, despre planul Guvernului de a lăsa primarii să treacă la ce partid vor, lucru interzis de legea actuală.

„Guvernul vrea să le dea primarilor posibilitatea să fie traseişti cu acte în regulă, prin ordonanţă de urgenţă. In România de ce mai există Parlament ? A permite unui Guvern să guverneze anticonstituţional, să nu ai minima curiozitate să duci un act la Curtea Constituţională este o măgărie. Văd că Guvernul tot dă ordonanţe în domenii-cheie. Spune la Constituţie treaba asta : o primă încălcare este chiar procedura“, a explicat Cartianu.

În opinia sa, eroarea este cu atât mai gravă cu cât, anterior, s-a luat în discuţie un act normativ care să interzică migraţia politică în rândul parlamentarilor.

„Victor Ponta voia să interzicem migraţia politică la parlamentari. Legea au făcut-o în aşa fel încât să fie neconstituţională. După ce te-ai făcut că şi la parlamentari vrei să interzici migraţia politică, dai drumul la primari. Dacă ei ar vrea să facă treaba asta, facem o porcărie! Dar o facem pe termen lung“,  a amintit jurnalistul.

Totodată, Grigore Cartianu consideră că legea avantajează PSD, care ar avea astfel mai mulţi aleşi locali.

El a avertizat, de asemenea, că Avocatul Poporului nu îşi îndeplineşte atribuţiile.

„Avocatul Poporului este o instituţie pe care o plătim şi această instituţie, pur şi simplu, nu îşi face treaba. După părerea mea, şi o spun ferm, Victor Ciorbea ar trebui să facă puşcărie pentru abuz în serviciu, pentru că nu îşi îndeplineşte obligaţiile. La Legea Educaţiei au fost câteva mii de sesizări. Sesizează CCR! Atât trebuie să faci tu, Victor Ciorbea! “, a mai spus Grigore Cartianu.

„După părerea mea, Victor Ciorbea este puşcăriabil. Ordonanţa lui Dragnea trebuie să ajungă la CCR. Dacă nu face treaba asta, voi face o intervenţie publică. Poate facem şi campanii de presă, mii şi zeci de mii de oameni să vină cu petiţii la Avocatul Poporului. La CCR s-au dat decizii pe baza sesizării a trei profesori din Ardeal, de exemplu“, a completat ziaristul.

Vicepremierul Liviu Dragnea va propune o lege prin care aleşii locali, timp de câteva zile, vor putea trece în alt partid fără să-şi piardă mandatul. Tactica lui Dragnea seamănă cu perioada de mercato din fotbal, când se pot face transferuri de jucători într-o perioadă limitată de timp.

Citeşte şi:

Preşedinţii de Consilii Judeţene şi primarii PSD susţin legea Dragnea

Parlamentari şi membri PSD şi-au arătat sprijinul pentru propunerea vicepremierului Liviu Dragnea privind o OUG prin care aleşii locali să poată opta, timp de două săptămâni, pentru un alt partid decât cel pe listele căruia au fost votaţi fără a-şi pierde mandatele.

Vicepremierul Dragnea oferă un „mercato“ pentru traseişti

Vicepremierul Liviu Dragnea va propune o lege prin care aleşii locali, timp de câteva zile, vor putea trece în alt partid fără să-şi piardă mandatul. Tactica lui Dragnea seamănă cu perioada de mercato din fotbal, când se pot face transferuri de jucători într-o perioadă limitată de timp.

Politică

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite