Stare de necesitate in PRM Hunedoara
0Stefan Pascut, al 16-lea parlamentar care se dezice de C.V. Tudor Asa cum a prezis deputatul Ilie Neacsu, recent exclus din PRM, acest gest nu a ramas fara urmari. Dupa demisia din partid a
Stefan Pascut, al 16-lea parlamentar care se dezice de C.V. Tudor Asa cum a prezis deputatul Ilie Neacsu, recent exclus din PRM, acest gest nu a ramas fara urmari. Dupa demisia din partid a deputatului Sever Mesca a urmat parasirea partidului de catre deputatul de Hunedoara, Stefan Pascut, si de catre presedintele filialei hunedorene a PRM, Costel Avram. Intr-o scrisoare deschisa adresata senatorului C.V. Tudor, Costel Avram afirma ca a crescut in acest partid si chiar l-a idolatrizat pe liderul sau, dar ca indepartarea abuziva a vicepresedintelui Ilie Neacsu l-a obligat sa-si schimbe total pozitia. "Consider ca ar fi un gest de lasitate continuarea activitatii mele in acest partid, eu fiind unul dintre cei care, alaturi de Ilie Neacsu si toti membrii PRM din judetul Hunedoara au obtinut rezultate remarcabile apreciate ca fiind cele mai bune din tara (...). Am trecut cu vederea atacurile dumneavoastra asupra tuturor formatiunilor si oamenilor politici, asupra institutiilor statului, asupra oamenilor de cultura, stiinta, sport, asupra minoritatilor conlocuitoare, asupra demnitarilor interni si externi, dar niciodata nu m-as fi asteptat sa va distrugeti si sa va atacati oamenii cunoscuti ca valoare in partid si care nu au tinut cont de negatiile si de stilul dictatorial al dumneavoastra, riscand pentru a-si pastra demnitatea". Costel Avram, care este si vicepresedinte al Consiliului Judetean Hunedoara apreciaza ca eliminarea tendentioasa a deputatului Ilie Neacsu a creat : o situatie "intolerabila" in partid si echivaleaza cu "inceputul sfarsitului". "Ar fi bine ca acesta sa fie un vis urat pe care il traiti, dar se pare ca timpul il va materializa intr-o realitate cruda", spune el. Costel Avram crede ca atitudinea sa va fi urmata si de alti membri ai filialei care se vor delimita de C.V. Tudor, "continuand lupta politica in folosul populatiei si al tarii intr-un partid de stanga". Ca asa stau lucrurile o dovedesc deja demisiile din PRM: Elena Popa, vicepresedinte al organizatiei judetene Hunedoara, consilier judetean, Florin Racotea, secretar executiv al filialei, presedinte al organizatiei Petrosani, viceprimar al municipiului, Alexandru Puscas, secretar executiv al filialei, presedinte al organizatiei Uricani, Petrut Ioan, primar al comunei Luncoiu de Jos, Gheorghe Rus, primar al statiunii balneare Vata, Stefan Manea, presedintele organizatiei din Baru. (S.P.A.) Intalnire de urgenta a peremistilor pentru lupta impotriva eroziunii partidului Doi dintre cei sase demisionari din Biroul Executiv Judetean Hunedoara al Partidului Romania Mare (PRM) au revenit spasiti asupra deciziei, desolidarizandu-se de deputatul PRM de Hunedoara Ilie Neacsu. Primarul comunei Vata de Jos, Gheorghe Rus, si primarul comunei Luncoi, Stefan Petrut, ambii membri ai organizatiei din Brad a PRM, au remis un comunicat prin care arata ca raman in randurile partidului. In ciuda unor declaratii optimiste, pericolul scindarii formatiunii lui Vadim Tudor, atat la nivelul judetului Hunedoara, cat si la nivelul judetelor limitrofe, ramane unul real, datorita popularitatii de care se bucura in zona Ilie Neacsu, iar masurile luate de centru sunt caracteristice unei stari politice de necesitate. Sambata va avea loc la Deva o intrunire a Birourilor Executive ale PRM din judetele Arad, Timis, Bihor, Caras-Severin, Sibiu si Hunedoara, in cadrul careia se va stabili o strategie comuna de "lupta impotriva eroziunii partidului din interior". Printre parlamentarii care vor fi prezenti pentru a se declara PRM-isti convinsi se va numara si deputatul Anghel Stanciu, unul dintre cei trei parlamentari (alaturi de Ilie Neacsu si Sever Mesca) despre care Corneliu Vadim Tudor declara ca vor fi exclusi din PRM in cadru festiv. Confruntat cu un veritabil val al retractarilor, presedintele demisionar din PRM Hunedoara, Costel Avram, declara: "Pot cu totii sa se intoarca la Vadim Tudor. Chiar si Ilie Neacsu, desi cred ca acest lucru nu se va intampla. Eu imi voi mentine verticalitatea, si nu ma voi intoarce. Sunt constient ca gestul meu poate insemna, mai mult decat in cazul celorlalti, un act de sinucidere politica. Am fost presedinte de filiala, la alegerile parlamentare am fost plasat pe un loc eligibil, dar am optat pentru functia de consilier judetean. Aici este insa vorba de principii".























































