PSD ii protejeaza pe demnitarii miliardari, ascunzand declaratiile de avere

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

* "Ii protejam pe sugatorii de bani publici", s-a opus Petre Roman * "Presa se transforma intr-un fel de politie politica", a latrat Iorgovan impotriva dorintei de transparenta

PSD a dovedit, ieri, in Senat, ca este un partid care actioneaza coerent, cand interesele personale ale demnitarilor partidului o cer. Guvernul si senatorii si-au unit, ieri, eforturile pentru a distruge proiectul de lege privind declararea averilor demnitarilor, eliminand din acest act normativ obligativitatea publicarii documentelor in Monitorul Oficial. Desi jongleriile mediatice din ultima perioada ale liderilor PSD erau menite sa arate un conflict si o dezbatere in partid pe aceasta tema, discutia de la Comisia juridica din Senat a aratat ca decizia de a face legea opaca era de mult luata. "Propunerea noastra (proiectul de lege privind declararea averilor, initiat de Guvern - n.red.) este excesiva in comparatie cu legislatia din alte state", a declarat, senin, ministrul pentru Relatia cu Parlamentul, Acsinte Gaspar, care, in mod normal, ar fi trebuit sa tina cu dintii de proiectul Cabinetului din care face parte. "Revelatia" l-a lovit pe Gaspar dupa discutiile cu senatorii-juristi ai PSD, carora le-a multumit pentru ca au facut "o documentare suplimentara". "A avut loc o discutie si in Departamentul pentru probleme de politica legislativa al partidului, iar Guvernul si-a insusit textele de compromis exprimate prin amendamentele la acest proiect", a adaugat Gaspar. Cinismul guvernamental a mers si mai departe, prin secretarul de stat in Justitie, Cristina Tarcea, care a sustinut ca publicarea declaratiilor de avere ar contraveni Conventiei Europene a Drepturilor Omului si Conventiei Europene privind Protectia Datelor Personale, care apara dreptul la viata privata. Tarcea nu a putut sa spuna de ce Executivul nu a luat in calcul aceste acorduri, ratificate de Romania anul trecut, dar adoptate in 1997, si cand a elaborat proiectul de lege, adica in urma cu noua luni. Iorgovan a profetit: "Daca Guvernul da satisfactie presei, nu va ajunge la nimic bun" Afirmatii cu adevarat halucinante a facut insa senatorul PSD Antonie Iorgovan: "Prin acest proiect Guvernul Nastase a vrut sa dea satisfactie solicitarilor din presa. Daca Guvernul pleaca de la ideea de a da satisfactie presei, nu va ajunge la nimic bun", a profetit senatorul pesedist. Ca toti reprezentantii partidului de guvernamant, si Iorgovan s-a facut ca uita de rapoartele internationale despre coruptia din Romania, care cereau transparenta si control public al averilor demnitarilor. "Propunerile noastre sunt un compromis intre legea actuala, care e a secretului, in care nu se actioneaza decat daca urla lupii ca e prea mult, si cea a Guvernului, cu afisarea pe toate gardurile a Monitorului Oficial". Asa a rezumat Antonie Iorgovan o intreaga dezbatere publica, interna si internationala, despre problema averilor persoanelor cu functii publice de conducere. Se vedea oricum ca pe celebrul aparator al unor infractori la fel de celebri il durea mai mult de accesul gazetarilor la astfel de informatii: "Presa se transforma intr-un fel de politie politica. Sunt si eu tentat sa fac un ziar". Si, ca in orice halucinatie colectiva, demonstratia a fost prelauta din zbor de Doru Ioan Taracila, care a spus ca nici o tara occidentala nu face publice bunurile demnitarilor. "Uitandu-ne in jur, numai Bulgaria face un pas inainte, cerand ca declaratiile de avere sa fie depuse nu numai la institutiile din care fac parte cei in cauza, ci si la un organism independent, Curtea de Conturi", a afirmat Taracila, mandru ca, prin accesul directorilor din mass media la aceste documente, dupa cum a propus PSD, se realizeaza, de fapt, si un control public asupra averilor alesilor. Degeaba au incercat Petre Roman (PD) si Nicolae Vlad Popa (PNL) sa atraga atentia ca fara publicarea declaratiilor de avere legea nu isi mai atinge scopul. "Ii protejam pe unii care eventual au fost sugatori de bani publici", a afirmat Roman, adaugand ca Romania e perceputa ca una dintre cele mai corupte tari din lume. Pesedistii au iesit invingatori, articolul fiind eliminat cu 5 voturi pentru si 3 impotriva, lui Roman si Popa alaturandu-li-se peremistul Aron Belascu. Singura satisfactie data opozitiei a fost acceptarea unui amendament al lui Petre Roman, prin care toti demnitarii de dupa Revolutie sunt obligati sa-si declare averile. Desigur ca, in contextul interzicerii publicarii acestora, propunerea isi pierde din substanta. Dezbaterile la proiectul de lege vor fi reluate azi, dupa care actul normativ va fi trimis plenului Senatului.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite