PNL vrea audierea şefului ASF, în Parlament, în cazul scumpirii poliţelor RCA. Ce spun liberalii despre o eventuală demitere a conducerii ASF

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Ionuţ Stoe, purtătorul de cuvânt al PNL. FOTO Inquam Photos
Ionuţ Stoe, purtătorul de cuvânt al PNL. FOTO Inquam Photos

Purtătorul de cuvânt al PNL, Ionuţ Stroe a anunţat, luni, după şedinţa conducerii PNL, că formaţiunea solicită audierea în Parlament, în cazul scumpirii preţului poliţelor RCA, care afectează atât cetăţenii care au astfel de poliţe cât şi transportatorii.

”Trebuie să ne asigură că nu este vorba de o lipsă de acţiune, ca în cazul crizei din energie şi trebuie dă ne asigurăm că ASF studiază şi vine cu propuneri concrete, cu privire la stabilizarea preţului la poliţele asigurărilor din România. Afectaţi sunt benefciiari poliţelor cât şi transportatorii”, a spus Ionuţ Stroe. 

Despre o solicitare de demitere a şefului ASF, care s-ar fi discutat în şedinţa conducerii PNL, Ionuţ Stroe e spus că se pot trage concluzii şi se pot lua decizii după ce avem aceste audieri în Parlament.

„Nu putem deocamdată să ieşim cu astfel de solicitări”, a mai spus Stroe, arătând că ASF trebuia să fie destul de vigilent pentru a nu se ajunge la această situaţie. 

Lideurl PNL Satu Mare, Adrian Cozma, a fost liberalul care în şedinţa Biroului Executiv a cerut demiterea conducerii ASF. Nicu Marcu, şeful ASF, a fost pus la conducerea instituţiei la propunerea PNL

Politică



Partenerii noștri

Ultimele știri
Cele mai citite