Petre Roman sustine ca in toamna lui 1995 Coposu i-ar fi propus sa instaureze monarhia

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fostul presedinte democrat, Petre Roman, a afirmat intr-o emisiune radio ca, in toamna lui 1995, Corneliu Coposu a venit la el, la sediul partidului, si i-a propus sa il readuca pe tron pe regele

Fostul presedinte democrat, Petre Roman, a afirmat intr-o emisiune radio ca, in toamna lui 1995, Corneliu Coposu a venit la el, la sediul partidului, si i-a propus sa il readuca pe tron pe regele Mihai, Petre Roman urmand sa devina premier in noul regim monarhic. Conform spuselor lui Petre Roman, Corneliu Coposu a precizat ca monarhia este solutia cea mai buna pentru Romania si casa regala si-ar fi dat acceptul pentru ca liderul democrat de atunci sa preia conducerea guvernului dupa revenirea la monarhia constitutionala. "Pentru Romania, pentru credibilitate si pentru stabilitate e bine sa reinstauram monarhia in persoana regelui Mihai si eu am incredere in dumneata si am si acordul casei regale ca sa fii primul-ministru al guvernului", a zis Corneliu Coposu, conform relatarii lui Petre Roman. Liderul democrat a declinat, insa, oferta presedintelui PNTCD.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite