Patru parlamentari PRM sanctionati pentru ca l-au votat pe Ralu Filip
0Biroul Permanent al PRM a decis sanctionarea a patru parlamentari ai partidului, pentru votul exprimat, marti, in sedinta Comisiilor de cultura ale Parlamentului, cand a fost aprobata numirea lui Ralu
Biroul Permanent al PRM a decis sanctionarea a patru parlamentari ai partidului, pentru votul exprimat, marti, in sedinta Comisiilor de cultura ale Parlamentului, cand a fost aprobata numirea lui Ralu Filip in functia de presedinte al CNA. Conform unui comunicat conducerea PRM a decis inlocuirea deputatului Constantin Dutu si a senatorului Eugen Constantinescu din functiile de vicepresedinte si secretar al Comisiilor de cultura ale Parlamentului. De asemenea, deputatii PRM Constantin Dutu si Ion Dolanescu si senatorii Eugen Florescu si Eugen Constantinescu au fost sanctionati cu avertisment scris, in conformitate cu prevederile Statutului PRM. Votul a sfidat pozitia oficiala a PRM, precizeaza comunicatul, adaugand ca in septembrie 2002 Ralu Filip a avut un "rol malefic" in lichidarea postului de televiziune OTV si a declarat ca "parlamentarii PRM n-au nici un fel de autoritate morala".























































