Parlamentarii, înalţi funcţionari fără examen
0Foştii parlamentari care au avut un mandat complet vor putea deveni înalţi funcţionari publici, fără examen sau pregătire de specialitate, potrivit unei iniţiative legislative a deputaţilor
Foştii parlamentari care au avut un mandat complet vor putea deveni înalţi funcţionari publici, fără examen sau pregătire de specialitate, potrivit unei iniţiative legislative a deputaţilor PNL Rareş Mănescu şi Mihăiţă Calimente, adoptate, ieri, de Cameră. Textul, care propune modificarea Legii 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, prevede că foştii senatori şi deputaţi pot obţine un astfel de post fără să fi promovat concursul obligatoriu în acest caz sau să fi absolvit programe de formare specializată şi perfecţionare în administraţia publică sau în alte domenii, organizate de Institutul Naţional de Administraţie. Actul normativ va intra în vigoare după promulgare, chiar dacă a fost respins la Senat, întrucât Camera Deputaţilor este Cameră decizională în acest caz. (B.C.)























































