Opozitia din Cluj acuza PSD ca a confiscat Ziua Aderarii
0Parlamentarii clujeni ai PD, PNL si PRM si-au exprimat nemultumirea fata de faptul ca nu au fost invitati la ceremonia de vineri, de inaltare a steagului NATO, desfasurata la Cluj-Napoca, acuzand PSD
Parlamentarii clujeni ai PD, PNL si PRM si-au exprimat nemultumirea fata de faptul ca nu au fost invitati la ceremonia de vineri, de inaltare a steagului NATO, desfasurata la Cluj-Napoca, acuzand PSD ca a confiscat aceasta zi, transmite corespondentul Mediafax. "Mi se pare absurd ce s-a intamplat, o sfidare. A fost doar o sarbatoare a PSD, care a confiscat o sarbatoare nationala si a transformat-o intr-un eveniment de partid. Intrarea in NATO reprezinta succesul intregii clase politice romanesti, nu numai al PSD", a declarat presedintele executiv al PD, deputatul Emil Boc. La randul sau, liberalul Anton Ionescu s-a declarat deranjat de atitudinea PSD, care nu a invitat partidele din opozitie la eveniment. "E strigator la cer. De prost gust, gestul lor. Era firesc sa fim toti invitati", a comentat Ionescu. Nici presedintele UDMR Cluj, deputatul Konya Hamar Sandor, nu a primit invitatie, dar el spera ca nu a fost vorba decat despre o scapare a organizatorilor. "Nu vreau sa ma gandesc ca neinvitarea noastra a fost cu buna intentie", a spus Konya. Valentin Cuibus, subprefectul judetului Cluj, afirma ca prefectura, care a fost organizatorul manifestarii, a facut o greseala netrimitand invitatii pentru participare la eveniment. "Sunt momente cand toata lumea trebuie sa participe. Noi am anuntat in presa si au venit cei care au dorit", a spus Cuibus.























































