Marko Bela propune un pact interetnic cu partidele româneşti
0Preşedintele UDMR a propus, duminică, la lucrările Consilului Reprezentanţilor Unionali (CRU) de la Târgu Mureş, încheierea unui pact interetnic cu partidele româneşti, transmite NewsIn.
"Tensiuni interetnice nu există atunci când suntem aternţi împreună ca ele să nu existe. În opinia mea, noi nu trebuie neapărat să oferim partidelor româneşti un pact politic, deşi şi acest lucru este posibil. Dar un pact interetnic – adică un acord de colaborare interetnică- va trebui să încheiem, cu siguranţă. Un astfel de pact interetnic ar trebui să propunem tuturor partidelor româneşti, indiferent dacă sunt democrate, liberale sau social-democrate", a afirmat Marko Bela.
"Politicienii, specialiştii noştri ştiu ce trebuie făcut, de la protecţia mediului la comunicaţii sau la dezvoltarea infrastructurală. Considerăm că aceste cunoştinţe ar putea fi utile întotdeauna, în orice guvernare, dar valorificarea lor efectivă depinde de conjuncturile politice, de interese de partid", a adăugat liderul unional.
Şi senatorul Gyorgy Frunda, ca şi vicepreşedintele executiv al UDMR Borbely Laszlo au declarat, în timpul lucrărilor, că acest pact ar fi binevenit şi pentru îmbunătăţirea relaţiilor interetnice.























































