Mai-marii tarii au devansat parada militara, ca sa scape mai repede
0Oficialitatile, gonite de frig Conducatorii tarii, in frunte cu presedintele Ion Iliescu, au capitulat, la festivitatile de la Arcul de Triumf, in fata ploii si a vantului rece. Vrand, probabil, sa-l
Oficialitatile, gonite de frig Conducatorii tarii, in frunte cu presedintele Ion Iliescu, au capitulat, la festivitatile de la Arcul de Triumf, in fata ploii si a vantului rece. Vrand, probabil, sa-l imite pe George W. Bush, ei s-au prezentat la ceremonie fara umbrele, desi meteorologii anuntau, de vreo saptamana, vreme cainoasa. Presedintele s-a aparat de ploaie cu o caciula de astrahan si cu o batista, Emil Constantinescu cu o palarie, iar Nicolae Vacaroiu cu o basca. Mai original, ministrul Apararii, Ioan Mircea Pascu, a folosit o cipilica pescareasca verde-nchis, pe care a botit-o intre maini si cand i-a venit randul la depunerea de coroane, si la defilarea trupelor. Din cauza intemperiilor, calvitia lui Traian Basescu a ramas descoperita, intrucat mesa menita s-o ascunda flutura catre toate punctele cardinale. Curajul marimilor tarii nu a durat. Ca sa nu-i tina prea mult in bataia vijeliei, organizatorii au modificat programul in pripa, spargand in doua momentul depunerii coroanelor la Arc si devansand parada militara. Pe parcursul festivitatilor, la tribuna, singura zona solemna a fost aceea in care s-au putut vedea uniformele si pelerinele de cavaler ale veteranilor de razboi. Pe partea cu politicieni - susoteli si foiala. Ministrul Razvan Theodorescu ii tot explica ceva presedintelui, iar figura zambitoare a lui Nicolae Vacaroiu a stat mereu intoarsa catre aceea, grava, a lui Emil Constantinescu. Si atunci cand ultimul bocanc soldatesc a trecut pe sub Arcul de Triumf, seful statului s-a grabit spre coloana de limuzine, urmat indeaproape de alaiul demnitarilor infricosati de spectrul guturaiului. Atat de infricosati, incat unii au uitat de propria imagine cu care, altminteri, sunt grijulii nevoie-mare: inarmata cu un servetel, d-na ministru Ecaterina Andronescu isi stergea de zor fardul compromis de ploaie. Poporul insa nu s-a speriat. Cei mai multi au ramas la Arc, sa vada cum depun coroane de flori angajatii Oficiului Concurentei ori sa asculte fanfara militara. (Alin Bogdan) Tunuri din '42, date cu vopsea NATO Parada militara, organizata la Bucuresti de Ziua Nationala a Romaniei, a fost deschisa de un detasament belgian: luptatori adevarati, dintr-un batalion de parasutisti-comando, veterani ai razboaielor din Congo, Ruanda, Somalia si Kosovo. Belgienii au venit la Bucuresti pentru ca, in Kosovo, sunt camarazii militarilor romani intr-un batalion mixt, iar de Ziua Nationala a Belgiei, la Bruxelles a defilat, in acest an, si un pluton romanesc. Abia dupa belgieni, prin fata Arcului de Triumf au trecut soldatii romani: din scolile militare, de la infanterie, vanatori de munte, parasutisti si din Flota Maritima, apoi luptatorii din brigada mobila a Jandarmeriei si din Brigada Antiterorista a SRI, iar in final - soldatii din Regimentul 30 Garda. Comandantul detasamentului de la Batalionul 2 Infanterie, mr. Mircea Gologan, ne spunea ca si-a instruit oamenii pentru defilare intre sase si opt ore pe zi, timp de o saptamana. Ordinul de pregatire l-au primit imediat dupa ce s-a anuntat intrarea Romaniei in NATO, dar jumatate dintre militarii lui au experienta: au fost si la parada de acum un an. Cu exceptia a sase elicoptere (trei IAR 330. de la Otopeni si trei IAR 330 Socat de la Titu), care au survolat Arcul de Triumf, tehnica militara a lipsit de la parada de ieri. S-au aflat totusi, in misiune in Parcul Herastrau cinci tunuri de 76 de milimetri si artileristii din Regimentul 30 Garda, specializati in salve de tun "de protocol", cu munitie de exercitiu. "Nu-i usor sa tragi fix din trei in trei secunde, 21 de salve!", a spus comandantul detasamentului, lt. Ionel Jianu. Tunurile de protocol sunt model 1942, dar nu poarta pe ele urmele vreunui razboi, ci vopsea proaspata, de calitate NATO. (Mihai Diac) Aplauze pentru Armata "Pentru mine, ziua asta reprezinta bucuria poporului roman. Noi ne-am facut datoria cu sangele pe care l-am varsat pentru acest pamant. Speram ca tinerii sa continue traditia noastra, de unitate a Romaniei", spunea un veteran incarcat cu decoratii si in mantaua alba de cavaler al Ordinului "Mihai Viteazu". In frig, batranul asteapta alaturi de camarazii lui suita presedintelui. Ca sa se incalzeasca, veteranii isi aduc aminte de "momentul Oarba de Mures". Unul are la piept si "Virtutea Militara" - una dintre cele mai mari decoratii ale Romaniei: "Pe asta am primit-o cand am luat cota. Eu cu ce mai ramasese din batalion..." Colonelul in rezerva Constantin Prisecaru povesteste despre atacul si retragerea de pe aliniamentul cotei 495 ca despre un joc de strategie. Zona Arcului de Triumf s-a umplut de lume inca de la 9 dimineata. Multi batrani, dar si familii care si-au adus copiii "sa invete istorie pe viu". Unii au venit doar pentru a vedea "Armata Romana". Cativa impart stegulete tricolore, insa unii au adus drapelele de acasa. Unul flutura tricolorul cu stema Romaniei socialiste. Langa el, un pusti are drapelul cu gaura in mijloc. Cativa spun ca au venit la Arcul de Triumf fiindca n-au avut ce face acasa, iar altii zic ca sunt in drum spre serviciu. De pe trotuar, lumea comenteaza sosirea diplomatilor straini si a presedintelui Iliescu. Un batran - fost ofiter pilot - spune ca 1 decembrie este o zi importanta in istoria Romaniei insa "si 23 august reprezinta ceva care ar trebui sarbatorit". Depunerea coroanelor de flori incepe o data cu o ploaie rece. Imnul e ascultat cu respect. Salvele de tun baga lumea in sperieti. Un ciobanesc mioritic mai ca turbeaza si vrea sa atace bateria de tunuri. Stapana matahalei e tarata cativa metri, in incercarea de a-si opri cainele sa nu se dea la artileristi. Parada militara - cea mai asteptata parte a festivitatilor - incepe in aplauze. Militarii rebegiti bat pasul de defilare in aplauzele puternice ale oamenilor uzi leoarca. Cei mai aplaudati sunt "somalezii" (Batalionul Calugareni), "mascatii" (jandarmii de la Brigada Speciala de Interventie) si "aia anti-tero" (luptatorii SRI). Elicopterele survoleaza zona atat de repede ca provoaca nemultumirea privitorilor. Parada se termina cu trecerea soldatilor din Regimentul de Garda. Multimea ramane pe loc sa vada tancurile si blindatele. Cand se anunta ca presedintele a plecat, iar parada s-a terminat, oamenii parasesc piata. Doar un boschetar cu punga de aurolac la nas se pregateste sa bata pasul de defilare pe sub Arcul de Triumf, in timp ce se depun coroane. Ghinionul boschetarului a fost Politia Militara, care l-a luat pe sus. (Razvan Popa) Fasole cu costita si tuica pentru amarati Amaratii - si nu numai - s-au adunat prin parcuri si piete ca sa primeasca de la autoritatile locale din Capitala o portie de fasole cu costita si ceapa, o chifla si tuica fiarta. Ploaia si vantul rece de afara nu i-au speriat, ba chiar au asteptat, zgribuliti, minute in sir, sa se termine intonarea imnului national, dupa care s-au bulucit la coada. Privilegiati s-au simtit cei adunati in parcul bucurestean Plumbuita, surprinsi ca au fost serviti de prefectul Capitalei, Gabriel Oprea, si de primarul sectorului 2, Neculai Ontanu. Cei doi "bucatari" si-au facut constiincios datoria, dupa ce au gustat din mancarea facuta la cazan, apreciind ca este foarte gustoasa. Angajatii lui Ontanu au numarat pana si boabele de fasole pentru toate cele 5.000 de portii oferite in cele zece corturi din sectorul 2: 1.032.560 de boabe, in greutate de 500 de kg. Cei 15 ostasi care au pregatit masa "festiva" de 1 Decembrie au mai folosit 250 kg de costita afumata, 61 litri de ulei, 130 kg ceapa, 25 kg usturoi, un kilogram de foi de dafin, 50 kg pasta de tomate, 1,5 kg boia de ardei si cate 50 de kg de cimbru si sare. Saracii din sectorul 4 s-au strans in jurul bisericilor Racovita, Oltenitei, Brancoveanu si al Bisericii de Lemn, unde au primit zacusca, pilaf cu ciuperci, fasole, paine, masline si vin.























































