Imparatul Iulian a dat in judecata Ministerul de Finante

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

El vrea cocoseii inapoi

Imparatul rromilor de pretutindeni, Iulian Radulescu, l-a amenintat pe premierul Adrian Nastase ca il va da in judecata si nu va mai sprijini PSD la alegerile din 2004 daca guvernul nu va retroceda aurul confiscat etnicilor rromi. Potrivit lui Radulescu, daca s-ar aplica Ordonanta 190/2000, ar trebui restituite catre rromi monede din aur si obiecte de podoaba in greutate de aproape 15 tone. Guvernul Nastase a emis insa o alta ordonanta de urgenta, prin care suspenda procedurile de restituire a aurului rromilor pana la 1 ianuarie 2003. Iulian Radulescu a declansat si un proces civil in care cere statului roman, prin Ministerul de Finante, sa-i restituie circa 31.000 de monede din aur care i-au fost confiscate de catre militie cu ocazia arestarilor succesive din 1957, 1960, 1961, 1963, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1975, 1976, 1980 si 1982. Militia i-a eliberat insa lui Radulescu un proces-verbal numai in 1969, cand i-a confiscat doi ducati mari de aur, emisi in 1905 si 1906, purtand inscriptia "Franc Ios.I.D.G.Avstriae Imperator", in greutate de 27,60 grame. Imparatul rromilor de pretutindeni a transmis presei si un document adresat Parchetului General, in care sustine ca deputatul Partidei Rromilor, Nicolae Paun, care ocupa si functia de presedinte al Comisiei parlamentare pentru drepturile omului, este "protejatul" lui Adrian Nastase. Radulescu afirma ca Paun este cercetat de politie pentru ca a batut un cetatean aflat in incinta complexului Rahova din Bucuresti, complex patronat chiar de catre actualul reprezentant al rromilor in Parlament. Imparatul rromilor s-a adresat, in iunie 2002, si Curtii Constitutionale, cerand sprijin pentru retrocedarea aurului confiscat acestei etnii, dar Curtea si-a declinat competenta.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite