Gabriela Firea cere Comisiei Europene eforturi comune pentru prevenirea și combaterea violenței domestice

0
0
Publicat:

Europarlamentara Gabriela Firea a anunțat marți, 3 iunie, că a trimis o scrisoare comisarului European pentru pregătire, gestionarea situațiilor de criză și egalitate, Hadja Lahbib, prin care solicită forturi comune pentru prevenirea și combaterea cazurilor de violență domestică.

Gabriela Firea/FOTO: Facebook
Gabriela Firea/FOTO: Facebook

„Am transmis o scrisoare comisarului European pentru pregătire, gestionarea situațiilor de criză și egalitate, Hadja Lahbib, în care solicit eforturi comune pentru prevenirea și combaterea cazurilor de violență domestică:

  1. Ordinul de protecție trebuie emis obligatoriu în cazurile grave de violență domestică sau în cazurile repetate de abuz;
  2. Campanii de informare la nivel european privind efectele violenței domestice;
  3. Accelerarea programelor educaționale privind egalitatea de șanse între femei și bărbați.

Le mulțumesc tuturor celorlalți colegi eurodeputați care s-au alăturat acestui demers și au semnat scrisoarea”, transmite Gabriela Firea pe rețelele de socializare.

„Trei din zece femei sunt victime ale violenței domestice”

De asemenea, europarlamentarul PSD a subliniat faptul că trei din zece femei sunt victime ale violenței domestice, la nivel european, în timp ce, în România, cifrele sunt și mai mari.

„Este nevoie de implicarea tuturor statelor Uniunii Europene în campanii de prevenire a violenței domestice. De asemenea, victimele trebuie protejate cu orice preț, uneori chiar și fără voia lor, când judecata le este tulburată de traume. Sunt mai importante viața și viitorul lor.

Trei din zece femei sunt victime ale violenței domestice, la nivel european. În România, din păcate, sunt și mai multe. Îngrijorător, fenomenul nu este în scădere.

Cred că orice mamă din România, de fapt orice femeie, a fost șocată de atacul brutal, deosebit de grav, din cartierul Cosmopolis. Imaginile sunt greu de privit, iar familia tinerei ucise trăiește o dramă. Pentru fetița care și-a văzut mama împușcată, viața nu va mai fi la fel și nu va putea înțelege de ce”, adaugă aceasta.

„Poate că avem cu toții o parte de vină, în acest caz extrem de violent”

Nu în ultimul rând, Firea se arată îngrozită de tragedia de sâmbătă, 31 mai, când Teodora Marcu, o tânără de 23 de ani, a fost împușcată mortal în complexul Cosmopolis din Ilfov.

„Nici în poveștile cu mafioți nu am auzit de asemenea cruzime. Și nu mai putem vorbi de iubire pasională, când ajungi să apeși pe trăgaci, ci de boală. Tragic este că nimeni nu a luat atitudine până să se întâmple asta.

Poate că avem cu toții o parte de vină, în acest caz extrem de violent. A început să ne lipsească spiritul civic, preferăm să ne vedem de drum dacă asistăm la o agresiune, ne spunem că nu e treaba noastră când vedem un abuz, râdem când vedem oameni batjocoriți sau ni se pare normal că o femeie trebuie «cumințită».

Nimic din ce am scris mai sus nu e normalitate și e nevoie să revenim la adevăratele valori, la omenie”, încheie aceasta.

Amintim că Teodora Marcu a fost împușcată mortal sâmbătă seara, 31 mai, în cartierul Cosmopolis, de Robert Lupu, fostul său iubit. Agresorul avea asupra sa două pistoale și a postat înainte de crimă mesaje tulburătoare pe Facebook. S-a sinucis la scurt timp după atac.

Femeia, însărcinată în aproape cinci luni, se întorcea acasă alături de copilul ei și o prietenă. Robert Wolf, fostul ei partener, a tras asupra ei mai multe focuri de armă, unul în piept și două în abdomen, apoi a fugit.

Politică

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite