Diaconescu participă la o reuniune informală a NATO la Bruxelles

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministrul de externe Cristian Diaconescu va participa astăzi şi mâine la reuniunea informală de la Bruxeles a miniştrilor de externe ai statelor membre NATO, printre care se numără şi secretarul de stat Hillary Clinton.

Desfăşurată cu o lună înainte de summitul NATO de la Strasbourg-Kehl, reuniunea miniştrilor de externe din NATO va prilejui o trecere în revistă a principalelor tematici de pe agenda summitului aniversar al Alianţei, informează un comunicat de presă al Ministerului de Externe.

Printre temele care vor fi discutate de miniştrii de externe aliaţi se numără operaţiunile NATO din Afganistan şi Kosovo, relaţiile Alianţei Nord-Atlantice cu Rusia, reforma Cartierului General al NATO.

Secretarul de stat Hillary Clinton îşi va întâlni pentru prima oară omologii europeni chiar miercuri seară, la un "dineu transatlantic", în cadrul căruia vor pregăti discuţiile oficiale din cadrul reuniunii ministeriale de joi. La cina transatlantică de miercuri vor participa şi miniştri de externe ai unor ţări din afara NATO, precum Finlanda, Suedia şi Elveţia.

Şefii de stat şi de guvern ai ţărilor membre NATO se vor reuni în aprilie pentru summitul aniversar care, în premieră, se va desfăşura în două oraşe din două state diferite, la Strasbourg şi la Kehl, adică de o parte şi de alta a frontierei franco-germane, având astfel şi o încărcătură simbolică. Reuniunea la vârf ar putea consfinţi apropierea dintre Franţa şi NATO, anunţată deja din 2007 de preşedintele Nicolas Sarkozy în Congresul american, când a relansat perspectiva unei reintregrări complete a Franţei în organizaţie.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite