Daca pierdem sansa 2007 pentru UE, vom ajunge alaturi de Turcia

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Nu ne putem permite sa facem prea multe greseli" in perioada premergatoare aderarii la UE, a recunoscut, ieri, Adrian Nastase, la simpozionul "Constitutia europeana - moment esential pentru viitorul

"Nu ne putem permite sa facem prea multe greseli" in perioada premergatoare aderarii la UE, a recunoscut, ieri, Adrian Nastase, la simpozionul "Constitutia europeana - moment esential pentru viitorul Europei", organizat de Universitatea Crestina "Dimitrie Cantemir". Europa ne va accepta doar daca vom respecta la sange calendarul impus al aderarii. "Asa cum am pierdut pe zona NATO ocazia de a fi acceptati in '97, la Madrid, si am pierdut o perioada importanta de cinci ani, daca pierdem aceste ferestre de oportunitate si nu ajungem in 2007 pe aceasta succesiune de decizii favorabile, riscam sa ajungem, cum au si sugerat unii, alaturi de Turcia si tarile balcanice. Sigur ca si aceste tari trebuie sa se integreze, insa noi avem tot interesul sa ramanem cuplati de procesul de largire lansat la Copenhaga, cu 12 tari. Separarea de grupul celor 10 si intrarea in alta zona ne-ar crea mari probleme". Primul-ministru considera ca Romania este deja in mare parte integrata in Uniunea Europeana. "Nu e vorba de o structura pe care sa o acceptam in orice formula", a declarat premierul. "Ea ar putea sa aiba un chip neatragator", drept pentru care Romania se considera indreptatita sa participe alaturi de statele UE la modelarea viitoarei Constitutii europene.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite