Consilierii aradeni cer cu tupeu abonamente gratuite de parcare
0Mai multi consilieri municipali din Arad au solicitat sa fie scutiti de la plata taxelor de parcare in oras pentru masinile personale, motivand ca lucreaza in interesul comunitatii, cererea declansand
Mai multi consilieri municipali din Arad au solicitat sa fie scutiti de la plata taxelor de parcare in oras pentru masinile personale, motivand ca lucreaza in interesul comunitatii, cererea declansand un adevarat scandal intre autoritati, transmite corespondentul Mediafax. Dupa ce, cu doar cateva saptamani in urma, alesii municipali au decis ca populatia trebuie sa plateasca 6.000 de lei pentru fiecare ora de parcare pe 70 de strazi centrale si au cerut ca nimeni sa nu fie scutit, aceiasi consilieri solicita, la ora actuala, sa fie exceptati de la plata acestor taxe. "Nu este drept ca cei care au votat taxe sa solicite sa fie exceptati, mai ales ca este vorba de masinile personale", a afirmat, miercuri, prefectul Aradului, Dan Ungureanu. O reactie similara au avut-o presedintele Consiliului Judetean si lideri ai partidelor din opozitie. "Am primit si eu un telefon de la partid ca se fac liste la Primarie cu numerele de la masina ale consilierilor si oamenilor politici pentru a primi abonamente gratuite, insa eu am refuzat din start, pentru ca este o magarie", a declarat pentru Mediafax, vicepresedintele PNL Arad, Mihai Calimente. Desi reactiile au fost virulente, multi consilieri au primit deja abonamente gratuite pentru masinile personale, ignorand astfel Hotararea de Consiliu prin care se spune ca numai Politia, Salvarea, Armata si Pompierii au dreptul la gratuitate in cazul in care masinile lor se afla in misiune.























































