Candidatul Orban le promite liberalilor ca nu prea va sta pe-acasa
0Campania sa pentru sefia PNL - condusa de un om curtat de Stolojan
Ludovic Orban, concurentul lui Theodor Stolojan la presedintia PNL, si-a intrerupt ieri turneul electoral prin tara ca sa-si prezinte promisiunile programatice pentru care, sustine el, liberalii ar trebui sa-l puna in fruntea lor. "Ca presedinte al PNL, voi stimula iesirea in fata a liderilor credibili, care au experienta si profesionalism in domeniile pe care le coordoneaza. Voi selecta si pregati candidatiii PNL la functii publice in scopul crearii unei echipe guvernamentale performante", se angajeaza Orban. El vrea, de asemenea, sa-i bage in "cantonament" pe viitorii lideri ai partidului, organizand programe de training in diverse domenii de activitate. O sarcina extrem de ambitioasa pe care si-o asuma adversarul lui Stolojan este aceea ca, pana la alegerile din 2004, sa stea foarte putin pe acasa: "Voi ajunge in fiecare organizatie judeteana de cel putin 10 ori si ma voi deplasa in cel putin 20 de localitati din fiecare judet". Tot ieri, aspirantul la sefia liberala l-a prezentat si pe seful sau de campanie, un anume Stefan Jicol. Acesta se afla intr-o situatie paradoxala: desi lupta alaturi de Orban, a fost propus sa se alature, in calitate de consilier, viitoarei echipe de conducere a lui Theodor Stolojan.























































