Boc: Legea salarizării unice ar putea bloca majorarea salariilor bugetarilor cu venituri mari
0Bugetarii cu salarii mari nu vor mai beneficia de majorări pentru o perioadă care va fi stabilită prin Legea salarizării unice, iar în acest interval vor creşte salariile bugetarilor care câştigă puţin, a declarat astăzi premierul Emil Boc.
"Cel care astăzi primeşte 15 milioane (lei vechi, n.r.), după adoptarea Legii salarizării unice va primi tot 15 milioane. Unul care primeşte 50 de milioane va primi în continuare acea sumă de bani, însă s-ar putea ca un interval de timp, pe care o vom stabili prin Lege, nu va beneficia de majorări salariale aşa cum vor beneficia cei care sunt la baza salarizării", a declarat premierul la postul public de radio.
Potrivit NewsIn, şeful Executivului a precizat că niciun salariu de bază nu va scădea odată cu adoptarea Legii salarizării.
Boc a explicat că inexistenţa Legii salarizării unice a făcut posibilă apariţia unor legi "sectoriale" mai avantajoase pentru diferite categorii socio-profesionale, diferenţa dintre salariile din sistemul bugetar fiind şi de 1 la 50. Principiile Legii salarizării unice vor fi discutate cu specialişti în administraţie publică, sindicate şi patronate.
Boc a spus că cei care se simt nedreptăţiţi de actualul sistem de salarizare din România încearcă să compenseze aceste nedreptăţi prin acordarea unor stimulente şi sporuri, peste cele prevăzute în Codul Muncii, prin care se majorează salariul de bază de două - trei ori. "Fiecare va şti că nu mai are nevoie sa facă lobby şi să pună pile la parlamentari sau la miniştri şi vom avea pentru viitor o lege corectă, care va permite să încheiem şi discuţia asta la infinit pe tema sporurilor şi stimulentelor".
Guvernul a decis ieri ca proiectul Legii unice a salarizării să fie finalizat până în 30 aprilie, urmând ca în luna mai să fie transmis Parlamentului.























































