Băsescu: "Ion Antonescu a făcut mult rău României"
0Preşedintele Traian Băsescu a evitat, luni seara, să spună clar dacă mareşalul Ion Antonescu a fost un erou sau un criminal de război. Băsescu i-a reproşat lui Antonescu faptul că nu a oprit
Preşedintele Traian Băsescu a evitat, luni seara, să spună clar dacă mareşalul Ion Antonescu a fost un erou sau un criminal de război. Băsescu i-a reproşat lui Antonescu faptul că nu a oprit înaintarea armatei române la Nistru, dar nu a pomenit niciun cuvânt despre soarta evreilor din teritoriile administrate de România în timpul celui de-al Doilea Război Mondial. "Dacă s-ar putea să fie amândouă în acelaşi timp, poate că aş accepta acest concubinaj, dar în realitate, pentru că discutăm de imagine publică, în realitate mareşalul Ion Antonescu nu a fost un militar atât de mare cum l-am construit noi. A fost un militar relativ genial, a fost, ca om politic, în raport cu responsabilităţile pe care le avea nu a ştiut unde să se oprească. Nu a ştiut unde să se oprească şi asta pentru un om politic este de neiertat. A făcut o greşeală fundamentală, aceea de a trece Nistrul. Nu rămâne decât un om care, prin deciziile lui, a făcut mult rău României", a spus Băsescu























































