Atacurile tip Vadim nu li se potrivesc liberalilor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

in replica, primarul Daniel Marian Vanghelie prefera munca pentru cetatenii sectorului 5, in locul disputelor politice sterile

Campania de presa declansata de liderul organizatiei de Bucuresti a Partidului National Liberal, Ludovic Orban, impotriva primarului sectorului 5, Daniel Marian Vanghelie, este una pur politicianista si nu are argumente credibile. Edilul sectorului 5 este de parere ca strategia PNL, bazata pe atacuri nefondate, este lipsita de consistenta si aduce argumentele sustinute de o persoana "dubioasa". "Consider ca fostul viceprimar Ioan Iofciu, care beneficiaza din greseala de statutul de consilier, este un infractor pentru ca a refuzat sistematic sa-si respecte indatoririle. El nu are nici o legatura cu propriile promisiuni electorale sau ale partidului sau. Nu face altceva decat sa isi dezinformeze conducerea pe linie de partid, sperand astfel sa obtina din nou sansa de a candida la aceasta primarie". Vanghelie este de parere ca Ludovic Orban este dezinformat atunci cand prezinta opiniei publice informatii primite de la subalternii sai din partid, insa acest lucru nu il deranjeaza. "Eu cred ca ii convine aceasta postura. Culege informatii pe care nu le verifica si ataca primarii PSD, crezand ca astfel ii creste popularitatea. Vreau sa il informez pe domnul Orban ca ii voi oferi eu toate informatiile necesare referitoare la moralitatea liberalilor bucuresteni si in special a celor de la sectorul 5. Starea ridicola in care se gaseste PNL la nivel de Bucuresti ii impinge pe liderii acestei formatiuni la gesturi disperate. in afara de faptul ca discursul lor denota un total paralelism cu problemele reale, dansii au inteles ca o reteta ieftina de a castiga rapid procente electorale este cea lansata de primarul general, Traian Basescu, si anume atacuri si lovituri la adresa adversarilor politici. Eu cred ca aceasta metoda nu se potriveste cu linia politica a PNL, care este un partid cu un trecut si cu o doctrina serioase, si deci cu argumente credibile in fata electoratului", spune Vanghelie. Pentru a inlatura suspiciunile care planeaza asupra unora dintre activitatile sale, primarul sectorului 5 a anuntat ca a luat legatura cu prefectul Capitalei, Gabriel Oprea, pentru a se demara o operatiune de control la nivelul primariei. "Se va dovedi astfel ca toate acuzatiile vehiculate prin presa sunt neadevaruri bazate pe informatii culese dupa ureche, de la surse care nu urmaresc altceva decat denigrarea mea, si nu stabilirea adevarului. Domnul Iofciu, cel care a lansat toata aceasta furtuna intr-un pahar cu apa, se dovedeste a fi un prost investigator, pentru ca i-au scapat cateva elemente esentiale care schimba total datele problemei. Cunoscand situatia de maxima sensibilitate in care ne aflam datorita conflictului armat din Golful Persic, domnia sa a lansat ideea ca eu as fi efectuat afaceri cu firme-fantoma irakiene, prin intermediul carora as fi cheltuit banii publici. Nimic mai neadevarat. Voi pune toata documentatia necesara la dispozitia organelor de control competente, Curtii de Conturi, pentru a demonstra falsul celor afirmate de dl. Iofciu". Vanghelie a mai precizat ca nu doreste sa intre in jocul politic parasit de curand de Basescu si relansat de liberali. "Este evident ca trebuiau sa faca si ei ceva pentru a iesi din conul de umbra care s-a asezat peste partidul lor la nivel de Bucuresti. Daca s-ar uita cineva atent la activitatea dansilor in ultimii doi ani s-ar intreba cu surprindere cum de mai exista ca partid. Dupa ce ca in mandatul trecut, cand au avut puterea, nu au facut mai nimic pentru sectorul pe care l-au condus, acum vor sa faca uitate acele vremuri, revenind de pe pozitia de inchizitori. Cred ca alianta parlamentara mai recenta a liberalilor cu PRM-ul lui Vadim a influentat in mod negativ capacitatea de analiza politica a unor lideri care cad in capcana promovarii unui politicianism ieftin, de proasta calitate si fara credibilitate la nivelul opiniei publice. Nu doresc sa intru cu acesti anonimi intr-o polemica. Cred ca aceste atacuri au venit acum, cu doar cateva zile inaintea anuntarii unor actiuni de mare anvergura ale primariei pe care o conduc, printre care as putea mentiona deschiderea a doua magazine tip Economat, unul in Piata Cosbuc si altul in Piata Cotroceni, iar in curand si un al treilea, in Piata Rahova. Un alt motiv de suparare al liberalilor este acela ca Primaria sectorului 5 va demara zilele acestea un vast program de reconditionare a strazilor din acest sector, concomitent cu introducerea gazelor naturale si reconditionarea unor importante tronsoane de canale colectoare. Aceasta, in paralel cu transformarea liniei de tramvai 32 in linie de metrou usor modern", a mai afirmat edilul sectorului 5.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite