Simona Halep, scurt şi la obiect. O oră de joc, 6-3, 6-2, cu Dart

0
Simona Halep

Simona a trecut mai departe în turneul de la Birmingham, acolo unde este favorită numărul 2, după ce a învins-o după 64 minute de joc, în 2 seturi, 6-2, 6-3, pe Harriet Dart

Simona Halep, locul 20 mondial şi favorită 2, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Birmingham. Halep a învins-o în optiim pe britanica Harriet Dart, locul 106 WTA, scor 6-3, 6-2, într-o oră şi două minute. Dart a condus cu 2-0 în primul set.

În runda următoare, Simona Halep o va întâlni pe sportiva din Marea Britanie Katie Boulter, locul 141 WTA.

Tot azi,a acces în sferturi Sorana Cîrstea, locul 36 WTA şi favorită 6, care a învins-o în turul doi pe sportiva sârbă Aleksandra Krunic, numărul 103 mondial, scor 6-1, 6-1. În runda următoare, Cîrstea o va întâlni pe câştigătoarea meciului Catherine McNally (SUA, 197 WTA) – Donna Vekic (Croaţia, 92 WTA).

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 6.200 de dolari şi 60 de puncte. Jucătoarele eliminate în turul doi primesc câte 3.800 de dolari şi 30 de puncte.

Altfel, Ana Bogdan, locul 110 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 125 Veneto Open, de la Gaiba.  Bogdan a învins-o în turul doi pe olandeza Arantxa Rus, numărul 86 mondial şi favorită 5, scor 6-3, 7-6 (5). În runda următoare, românca o va întâlni pe sportiva franceză Harmony Tan, locul 120 WTA. Ana Bogdan şi-a asigurat un premiu de 4.000 de dolari şi 29 de puncte.