Messi face spectacol la Copa America, a calificat Argentina în semifinale! Ce echipe au rămas în lupta pentru trofeu

0
messi

În paralel cu Euro 2020, în America de Sud, se desfăsoară Copa America, întrecere care a ajuns şi ea tot în faza semifinalelor.

Sâmbătă seara, în ultimul meci al sferturlor de finală, Argentina a învins, cu scor de neprezentare, reprezentativa Ecuadorului, într-o partidă în care Messi a fost o contribuţie decisivă. Jucătorul Barcelonei a închis tabela dintr-o lovitură liberă de la 16 metri în minutele de prelungire, şi a oferit pasele decisive la celelalte două goluri ale argentinienilor, reuşite semnate de Rodrigo De Paul '40 şi Lautaro Martinez '84.

Într-un alt meci disputat sâmbătă seara, în aceeaşi fază a competiţiei, Columbia a învins Uruguay, după executarea loviturilor de departajare, scor 4-2, la finalul celor 120 de minute scorul fiind egal, 0-0.