JO 2020 Tokyo. Simionescu s-a oprit în optimile probei de judo, Firfirică a ratat calificarea în finală la aruncarea discului

0
Firfirica

Dimineaţa zilei de vineri a fost una cu ghinion pentru delegaţia Românie la Jocurile Olimpice de la Tokyo, reprezentaţii ţăriii noastre înregistrând dezamăgiri pe linie.

După ce barca de 8+1 a terminat pe ultima poziţie în finala de la canotaj, nici ceilalţi doi români intraţi în competiţie nu au avut rezultate pozitive.

Judoka Vlăduţ Simionescu a trecut un singur tur la categoria plus 100 kilograme, victorie prin ippon cu  libianul Ali Omar, după care a pierdut în optimi, fiind învins de Yakiv Khammo (Ucraina), scor 1-0.

La atletism, în finala probei de aruncarea discului, Alin Firfirică (foto) s-a clasat pe locul 10 în grupa A, respectiv 17 la general şi a ratat calificarea în finală, acolo unde au ajuns primii 12 spotivi. Cea mai bună aruncare a românului a măsurat 61.90 metri, din a doua încercare.

La întrecererile de atletism de la Tokyo, România mai are sportivi în următoarele probe: