JO 2020 Tokyo, înot: David Popovici, cursă dramatică printre „rechini“. A ratat medalia, dar mai are o şansă

0
Popovici

La doar 16 ani, sportivul român a fost de departe cel mai tânăr concurent, în finala probei de 100 de metri liber. Ceea ce s-a şi văzut, în timpul cursei.

Probabil, pentru prima dată după mulţi ani, românii s-au trezit cu noaptea în cap pentru un concurs de înot! Pentru a-l vedea pe fenomenalul David Popovici, în finala olimpică a probei sale preferate, cea de 100 de metri liber.

La „Tokyo Aquatics Centre“, în noaptea de miercuri spre joi, Popovici a fost cel mai tânăr concurent printre nişte „rechini“, nişte „bestii“, cum i-a catalogat chiar el pe rivalii săi! Ceea ce s-a şi văzut, fiindcă David a încheiat cursa departe de podium. Când spunem „departe“ însă e nevoie de o precizare: la doar 16 ani, românul a terminat finala la o secundă de campionul olimpic, de fantasticul Caeleb Dressel, care a luat aurul, cu un nou record olimpic!

Popovici a fost pe 7, la jumătatea cursei, poziţie pe care a şi terminat, la final, după cum se poate vedea mai jos:

1.  Caeleb Dressel (SUA, 24 de ani) - 47 de secunde şi 2 sutimi (RECORD OLIMPIC)

Proba de 50 de metri liber, ultima şansă la medalie

După un loc 4 în finala probei de 200 de metri liber şi poziţia a 7-a pe care s-a clasat, în proba de 100 metri liber, David va reveni în bazin, vineri, de la ora 13.00, ora României (TVR 1, Eurosport). Atunci, va concura în calificările de la 50 de metri liber. Dacă va trece de ele, urmează semifinalele probei, în noaptea de vineri spre sâmbătă (ora 05.11, ora României). Şi apoi marea finală, în noaptea de sâmbătă spre duminică (ora 04.30, ora României).

CITEŞTE ŞI:

JO 2020 Tokyo: Popovici, gest superb! Un medaliat olimpic canadian a făcut postarea zilei pe Instagram FOTO

JO 2020 Tokyo, înot: David Popovici, un fenomen! Ce a scris „The New York Times“ despre puştiul român

JO 2020 Tokyo, înot: David Popovici, maturitate impresionantă! Ce a declarat după finala de 100 de metri liber