FC Sheriff s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor

0
x

FC Sheriff Tiraspol a învins campioana Armeniei, Alashkert, cu scorul general 4-1 şi s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Formaţia tiraspoleană şi-a asigurat cel puţin participarea în grupele Conference League, transmite IPN.

FC Sheriff a învins-o cu 3-1 pe Alashkert în returul de la Tiraspol. Armenii au deschis scorul în minutul 10, prin Aleksandar Glisic, dar Sheriff a întors rezultatul până la pauză, după golurile lui Gustavo Dulanto şi Henrique Luvannor. Sebastien Thill a stabilit scorul final în minutul 87, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

„Sunt mulţumit de rezultat, dar şi de jocul echipei. Obiectivul minim l-am îndeplinit”, a declarat la conferenţa de presă antrenorul echipei Sheriff, Yuri Vernydub.

În turul trei preliminar al Ligii Campionilor, Sheriff va juca cu campioana Serbiei, Crvena Zvezda. Primul meci va avea loc în deplasare, pe 3 sau 4 august, iar returul – la Tiraspol, pe 10 august.