Ştiinţa Explorări Baia Mare, victorie în faţa Unirii Dej în campionat

0

Ştiinţa Explorări Baia Mare a trecut greu, scor 3-2 de Unirea Dej, într-un meci care a avut loc în Polivalenta Băimăreană. Partida a contat pentru etapa a III-a a campionatului.  După mai bine de două ore de joc, băimărenii s-au impus în extremis, deoarece n-au renunţat niciun moment la luptă, nici măcar atunci când totul părea pierdut.

Potrivit stiintaexplorari.ro, primul set a fost dominat de dejeni până aproape de final (22-24). Băimărenii au salvat 4 mingi de set şi s-au impus în prelungiri cu 28-26.

Setul secund a avut o desfăşurare asemănătoare, dejenii fijnd mereu la conducere. Deşi Explorări a revenit din nou spectaculos, de la 18-24 la 22-24, oaspeţii s-au impus cu 25-22. Setul 3 a revenit destul de clar dejenilor cu 25-19.

În setul 4, câştigat de băimăreni cu 25-22, antrenorii Marius Botea şi Sorin Pop au descoperit formula câştigătoare (Râpeanu, Sangrey, Graham, Socaciu, Bălhăceanu, Klanac şi Olar). Aceiaşi jucători au salvat situaţia şi în decisiv, după ce au fost conduşi cu 13-12, setul revenind gazdelor cu 15-13.

Explorări: Răileanu, Hilarius, Graham, Păştean, Bălhăceanu, Suson, Olar (libero). Au mai jucat: Râpeanu, Socaciu, Klanac, Sangrey. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop

Unirea Dej: Dascălu, Miroslavjevic, Ilic, Coasă, Dincă, Didorciuc, Kantor (libero). Antrenori: Victor Lazăr şi Tiberiu Szilagy